Jak duże były stare rosyjskie banknoty i jak dużo mogłyby być teraz warte?

Wiele ludzi ma jakieś swe hobby. Niektórzy zbierają pocztówki bądź książki. Jeszcze inne osoby mogą interesować się numizmatyką, zatem kolekcjonowaniem banknotów i monet, jakie nie są już dostępne w obiegu.


Wernisaż w Loftach Platinum, "Krystalizacja przestrzeni" Ludwiki Ogorzelec
Przygotowane przez: Czesław Chwiszczuk
Podpatrzone na: Grupa Archicom


W przypadku banknotów tego typu stare pieniądze można przechowywać w odpowiednich klaserach, zatem albumach posiadających plastikowe opakowania ochronne. Czy wiesz, że oficjalną walutą były w przeszłości w Polsce marki polskie? Albo, że jeszcze 20 lat wstecz dowolna pracująca osoba była milionerem? Dopiero po tzw. denominacji w 1995 roku, gdy to 10000 zł zmieniono na 1zł, zaczęliśmy zarabiać (w teorii) o wiele mniej. Jeśli posiadasz banknoty sprzed 1995 roku oraz są one w doskonałym stanie, to mogłabyś je sprzedać kolekcjonerom za kilkaset złotych za banknot o nominale dwóch milionów starych złotych. Warto dodać, że pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych minionego wieku w Polsce miała miejsce hiperinflacja. Sięgnęła nawet poziomu niemalże 1400%. Do obiegu wprowadzono banknoty o jeszcze większych nominałach. Rozpatrywano nawet wprowadzić banknot o wartości 5 mln PLN z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Definitywnie nie trafił do obiegu, miał wyłącznie charakter kolekcjonerski.


stare pieniądze
Przygotowane przez: Les Chatfield
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Polecamy też

Audiobooki zamiast książki papierowej ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnością

książki i audiobooki
Przygotowane przez: Piotr Drabik
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Niewątpliwie ważnym aspektem życia człowieka jest jego pasja. Słowem, to co robi poza swoim obowiązkami szkolnymi czyli codziennymi. Formy wykorzystywania wolnego czasu na pewno są bardzo zróżnicowane.

Niektórzy z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas np. pielęgnując ogródek, inni wolą wycieczki rowerowe czy też basen, co niektórzy lubią bardziej bierne zajęcia np. rozkoszowanie się muzyką, czytanie itp.


Ciekawą nowinką jest również fakt, że są stare pieniądze, dokładnie stuletnie rosyjskie banknoty, które mają szerokość około 30 centymetrów. Są one tak popularne nawet teraz, że można by je zakupić za ok. 20-30 zł. Jednak stare pieniądze to nie jedynie banknoty. Są monety, jakie wciąż mogą cieszyć oko swym wyglądem. Należałoby również wspomnieć, że nawet wybite kilkaset lat temu polskie monety mogą być stosunkowo tanie.


Na ich cenę maksymalny wpływ mają stan i popularność na wśród kolekcjonerów.

Stworzyliśmy dla Ciebie interesujący artykuł (http://dariadzikiewiczartfoto.pl/fotografia-dziecieca-wroclaw/) - tam wyszukasz masę interesujących informacji oraz treści. Nie zwlekaj tylko klikaj!

Z innej strony stare monety mogłyby być warte fortunę: w USA pewna moneta była wyceniona na kwotę paru mln współczesnych dolarów.
2022-02-01 07:36:08