Nowa Zelandia: protesty AWSM przeciwko zwalnianiu pracowników bez podania przyczyn

'''Jak donosi Centrum Informacji Anarchistycznej za stroną Aotearoa Workers Solidarity Movement prowadzi kampanię przeciw sieci barów fast foodowych Burger Fuel, która zwolniła pracownicę w barze w Auckland na dzień przed upływem 90-dniowego terminu bez podania przyczyny.

Jak donosi strona AWSM Joanne Bartlett została zwolniona za to, że poprosiła o dłuższą przerwę podczas 8-godzinnej zmiany (miała tylko jedną, 10 minutową przerwę na 8 godzin pracy). Pracodawca nie podał jednak oficjalnej przyczyny zwolnienia. Po protestach w Auckland i Wellington, sieć Burger Fuel ustąpiła i zgodziła się nie używać ustawodawstwa o 90 dniach w swoich barach. Joanne ma dostać odszkodowanie, a pozostali pracownicy otrzymają zmienione umowy, w których nie będzie już zapisu o 90-dniowym okresie pracy bez ochrony prawnej. Pracodawca ma też usunąć klauzule utrudniające zakładanie związków zawodowych.

Pod koniec 2008 r., Parlament w Nowej Zelandii przegłosował ustawę umożliwiającą zwolnienie pracownika bez podania przyczyn w okresie 90 dni od zatrudnienia, w zakładach zatrudniających mniej niż 20 osób. Ówczesna minister pracy uzasadniała zmiany twierdząc, że „źli pracodawcy i tak by nie przestrzegali prawa”. Gdy ustawa została wprowadzona, AWSM zaczęło prowadzić kampanie przeciw wdrażaniu tego prawa w poszczególnych zakładach pracy.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Nowa Zelandia: Aotearoa Workers Solidarity Movement walczy z prekaryzacją w Burger Fuel
  • Asher - New Zealand: Direct Action vs Burger Fuel - - 7 października 2010
  • Solidarity #13 - October 2010 -

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:21:04