Waziristan: pakistańska armia zabiła 42 talibów jednego dnia

W walkach dzisiejszego dnia amria pakistańska zabiła aż 42 talibów, tracą jednego wojskowego. Tym samym liczba ofiar po jedenastu dniach walk w Południowym Waziristanie w ramach operacji pod kryptonimemRah i Nijat wzrosła do 240 zabitych rebeliantów i 30 żołnierzy.

27 października był najkrwawszym dniem pakistańskiej ofensywy dla Talibanu, bowiem zginęło 42 ich członków. W walkach poległ też kolejny żołnierz, a dwóch odniosło obrażenia.

Nacierające wojska w stronę Sararoghi zajęły kolejne wioski. Były nimi: Zeriwam, Ganra Kas oraz Konar Heigh. Armia zabezpieczyła wszystkie drogi w rejonie, by nie mogli z nich korzystać rebelianci. Armia zakończyła też zwycięsko zmagania pod Garlai. W ostatnim dniu walk poległ tam pakistański żołnierz oraz 5 bojowników.

Nadal intensywne walki trwają na froncie Shkai-Kaniguram, gdzie toczy się m.in. oblężenie Sarwek. Armia rozpoczęła natarcie z zajętego dzień wcześniej Chalwastai. Struktury wojska przedarły się pod Kund Mela, a obszar dzielący miejscowości został odbity od rebeliantów. W czasie tamtejszych walk zabito 7 talibów. Po akcji militarnej przystąpiono do rozminowywania zajętego pola.

Tymczasem na froncie Razmak-Makin rozpoczęto oblężenie miasta Nawazkot. W walkach na tym regionie zabito 30 talibów i wyparto bojowników z Pakallita Sar, Manza Sar, Green Ridge, Lahgar Narai, Zar-e-Sar Base, China oraz Makin. Podczas operacji przejęto ogromne ilości broni oraz amunicji wykorzystywanej przez bojowników. Natomiast talibowie odpalili dwie rakiety na bazę w Razmak, gdzie rannych zostało dwóch pakistańskich żołnierzy.

Jest to druga w tym roku ofensywa w Waziristanie. Pierwsza lotnicza rozpoczęła się w czerwcu i zakończyła się śmiercią dowódcy pakistańskich talibów Baitullaha Mehsud. Tego roku przeprowadzono także ofensywę w Dolinie Swat, w wyniku której śmierć poniosło ponad 1500 talibów, a z miejsca walk przesiedlono ok. 3 miliona ludzi. We wrześniu trwały działania armii pakistańskiej na Przełęczy Chajberskiej.

Zobacz też

  • Waziristan: po 10. dniach operacji Rah i Nijat 200 zabitych talibów, 26 października 2009
  • Waziristan: ponad 150 zabitych rebeliantów po tygodniu walk, 24 października 2009
  • Pakistan: zamachy terrorystyczne w cieniu wielkiej ofensywy, 23 października 2009
  • Waziristan: armia pakistańska wypiera talibów, 20 października 2009
  • Waziristan: 60 rebeliantów i 5 żołnierzy zabitych po pierwszym dniu walk, 19 października 2009
  • Rusza lądowa ofensywa w Waziristanie, 17 października 2009

Linki zewnętrzne

  • Mapa rejonu walk google.maps

Źródła

  • Forces make steady progress on all 3 Axis as 42 more perished by troops - Dalily Mail - 27 października


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-10-27 00:00:00