Kościół anglikański zrównał prawa emerytalne w związkach osób tej samej płci

Londyn: 11 lutego 2010 r. Synod Generalny Kościoła anglikańskiego zatwierdził przepisy zrównujące związki cywilne homoseksualne duchownych w kwestii prawa emerytalnego. Od teraz partnerzy i partnerki duchownych ze związków tej samej płci nabywają takie samo prawo do renty dla wdów i wdowców, co partnerzy heteroseksualni. Synod obradował 9-13 lutego 2010 r.

– główna świątynia anglikańska w Londynie]]
Wniosek w tej sprawie złożył wielebny Mark Bratton z Coventry podnosząc argument, że dotychczasowe regulacje są niesprawiedliwe: – Jeżeli Kościół naprawi ten błąd, to korzyść dla jego reputacji będzie ogromna. Nieproporcjonalnie duża w stosunku do niewielkich kosztów. — Z kolei pastor Canon Giles Goddard podkreślał, że postrzeganie Kościoła jako homofobicznego wręcz „podważa jego chrześcijańską misję”.

Do tej pory osoby pozostające w homoseksualnych związkach z duchownymi Kościoła anglikańskiego mogły liczyć jedynie na świadczenia związane z ich posługą po 2005 roku, odkąd wprowadzono dla nich możliwość rejestracji związków partnerskich, a okres wcześniejszy nie brany był pod uwagę w ustalaniu wysokości świadczenia. Krytycy tego posunięcia ze strony Synodu podnoszą argument, że będzie to kosztowało Kościół miliony, a jego system emerytalny jest i tak już mocno nadwyrężony. Wiadomo bowiem, że na koniec roku 2008 deficyt w tej instytucji wyniósł 350 milionów funtów.

Faktem jest, że tylko około 200 duchownych tego wyznania w Wielkiej Brytanii i na świecie będących gejami i lesbijkami zawarło związki partnerskie. Anglikanie dopuszczają takie związki pod warunkiem zachowania przez duchownych celibatu.

Źródła

  • Emerytury dla homoseksualnych partnerów kleru - za - 12 lutego 2010 r.
  • Gene Robinson - angielska Wikipedia - dostęp 13 lutego 2010 r.
  • Darius - "o nas samy" - 12 lutego 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:21:03