Operacje w prowincji Helmand - bieżąca sytuacja

W afgańskiej prowincji Helmand nadal trwają dwie operacje prowadzone równolegle przez siły ISAF.

Operacja Pazur Pantery


Operacja Pazur Pantery (Panchai Palang) rozpoczęła się w nocy z 198 na 20 czerwca 3 000 żołnierzy brytyjskich, 700 duńskich, 650 afgańskich oraz 140 estońskich. Walki związane z operacją toczą się przede wszystkim w rejonie Babaji na północ od miasta Laszkar Gah, które jest stolicą prowincji. Od początku talibowie postawili silny opór. Dotychczas zginęło 16 brytyjskich żołnierzy, a ponad 36 zostało rannych.

Celem operacji jest zabezpieczenie kanałów, rzek oraz dróg do nich prowadzących poprzez utworzenie stałej obecności sił ISAF w tym regionie przed wyborami prezydenckimi w Afganistanie 20 sierpnia 2009r.

Operacja Cios Miecza (Khanjar)


Operacja rozpoczęła się desantem 4 tys. amerykańskich marines w okolicach miasta Nawa na południe od Laszkar Gah 2 lipca o 1:00 czasu lokalnego. Amerykanów wspiera 650 żołnierzy afgańskich. Chociaż operacja miała na celu wyeliminowanie talibów z prowincji to realnym celem okazało zdobyć zaufanie społeczeństwa i poprawić bezpieczeństwo przed wyborami prezydenckimi.

Pierwszego dnia marines napotkali minimalny opór. Dzień później doszło już do ciężkich walk w dystrykcie Garmser w których wg USA zginęło do 40 talibów. Dotychczas w walkach zginęło 6 Amerykanów i 2 Afgańczyków.

Źródła

Operation Enduring Freedom - - 16 lipca 2009
  • Operation Strike of the Sword
  • Operation Panther's Claw


  • Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
    2018-07-12 03:25:09