Korea Północna - zapomniane panstwo

Korea
Przygotowane przez: Ghetu Daniel
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Państwo koreańskie przez wieki było pod wpływami chińskimi i od nich zaczerpnęli Koreańczycy wiarę język i kulturę oczywiście dodając elementy swoje. Korea Północna powstała w wyniku drugiej wojny światowej.

Państwo koreańskie przez wieki było pod wpływami chińskimi i od nich zaczerpnęli Koreańczycy wiarę język i kulturę oczywiście dodając elementy swoje. Korea Północna powstała w wyniku drugiej wojny światowej.

Jak upadała potęga japońska pod koniec drugiej wojny światowej Armia radziecka zajęła część północnej Korei, amerykańska natomiast południową. Każdy z krajów chciał dać państwu temu swoją ideologię. Dlatego na ziemi zajętej przez państwo ZSRR powstała komunistyczna Korea Północna a na terenach zajętych przez amerykanów Korea Południowa. Na czele komunistycznej Korei stanął Kim Ir Sen i sformułował ideologie Juche. Ideologia ta zakłada że państwo musi być samowystarczalne, musi być silna więź między ludem a głową państwa a każdy jego obywatel musi pracować na dobro wspólne nie ma tam podziału na klasy społeczne i została zlikwidowana własność prywatna. Kim Ir Sen podczas II wojny światowej był szkolony w Moskwie.

Stworzył pierwszą i jedyną na świecie komunistyczną dynastie rządzącą. W 1953 roku chciał zjednoczyć kraj i napadł na Koreę południową ale tą z mandatu ONZ zaczęli bronić amerykanie i sojusznikami a Koreę wspierali ochotnicy z Chin.
Straty po obu stronach były znaczne ale zawarto pokój choć nigdy nie podpisano oficjalnie pokoju czyli teoretycznie wojna trwa do dzisiaj.
Obecnie głową państwa jest Kim Dong II zwany ukochanym wodzem narodu bądź Słońcem narodu w XXI wieku. Jest to kraj odizolowany od reszty świata nie utrzymuje z wieloma krajami stosunków politycznych. Jedyny przyjaciel Korei to Chiny. O Korei zrobiło się głośno w 2001 roku w związku z planami o broni masowego rażenia. Mówi się że w 2002 roku były plany atak na ten kraj przez amerykanów ale plany te pokrzyżował wzrost rebelii w Iraku. Obecnie Korea Północna jest określana jako kraj w osi zła. Posiadana bron atomowa jest gwarancją bezpieczeństwa ale japońskie wojsko jest przygotowane do zajęcia całej Korei Północnej w mniej niż tydzień jeśli zajdzie obawa użycia przez Koreę broni atomowej przeciwko Japonii. W mediach nastała cisza na temat tego kraju.

Turyści którzy go zwiedzają mają zakaz używania aparatów i prywatnych przewodników pilnujących przestrzegania tego zakazu oraz żeby nikt z zagranicy nie zobaczył prawdziwego oblicza kraju w którym panuje głód. Są również obozy pracy dla przeciwników reżimu, a za korupcje płaci się do 3 pokolenia tj. Dziadek Syn Wnuk. Jest to państwo bez wątpienia totalitarne. Liczy nie wiele więcej niż 24 mln ludności, a posiada zdolność do zmobilizowania 3 mln ludzi w razie konfliktu co najlepiej świadczy o charakterze
państwa.

Nie stanowi jednak bezpośredniego niebezpieczeństwa dla świata w chwili obecnej i nie zaatakowana nie wydaje się że zaatakuje. Może się to zmienić. Niektóre państwa czekają tylko na okazje kiedy będą mogli najechać na Koreę Południową.
Przygotowane przez: Artur Bielecki
2006-06-02 17:52:18