Dziewiąty dzień sede vacante - komin nad Kaplicą Sykstyńską został zamontowany

Kaplica Sykstyńska jest już prawie gotowa do rozpoczęcia konklawe, dziś na jej dachu zamontowano komin, przez który ogłoszone zostaną wyniki kolejnych głosowań. Podobnie przygotowane są już mieszkania w domu św. Marty, w którym od wtorku zamieszkają kardynałowie-elektorzy. Znamy też już plan dnia, według którego odbywać będzie odbywać się wybór następcy Benedykta XVI.

VIII i IX Kongregacja ogólna

Podczas popołudniowej kongregacji ogólnej w piątek zapadła decyzja dotycząca terminu rozpoczęcia konklawe. Decyzja zapadła w pierwszej turze głosowania na samym początku VIII kongregacji. O wtorkowym terminie rozpoczęcia wyborów następcy Benedykta XVI kardynałowie zdecydowali dużą większością głosów.
W czasie obrad kongregacji przemawiało wczoraj 15 kardynałów. Poruszano m.in. sprawę przeprowadzki elektorów do Domu św. Marty gdzie będą oni mieszkać w czasie konklawe - otwarcie domu św. Marty dla kardynałów nastąpi dopiero w dniu rozpoczęcia konklawe przed południem.

W niedzielę 10 marca kardynałowie będą odprawiać Msze święte w swoich rzymskich kościołach tytularnych. Ofiarować je będą w intencji zbliżającego się konklawe i jego pomyślnego przebiegu.

W poniedziałek rano odbędzie się X kongregacja ogólna.

Przygotowania do rozpoczęcia konklawe

Przygotowania kaplicy Sykstyńskiej do konklawe wciąż trwają. W sobotę przed południem czterech pracowników mocowało na dachu metalową rurę, która posłuży jako komin. Pracy majstrów przyglądało się kilkuset fotoreporterów i kamerzystów.

Komin będzie obsługiwał dwa żeliwne piece, które są już ustawione w Kaplicy Sykstyńskiej Jeden z nich używany od 1939 roku będzie służył do palenia kart do głosowania oraz wszelkich innych dokumentów tymczasowych jakie powstaną podczas obrad purpuratów. Drugi piec zastosowany po raz pierwszy w 2005 roku będzie służył do wytworzenia białego lub czarnego dymu. Dym pierwotnie uzyskiwany z suchej lub mokrej słomy dym wytwarzany jest przy pomocy środków chemicznych.

Przez komin wydobędzie się biały dym, który da sygnał o wyborze papieża lub czarny o braku rezultatu głosowania. Dym powstanie dwóch w żelaznych piecach odlewniczych. W jednym z nich, używanym od 1939 r., zostaną spalone używane przez purpuratów karty a w drugim, zastosowanym po raz pierwszy w 2005 r., przy pomocy środków chemicznych będzie wytwarzany dym biały lub czarny.

W poniedziałek 11 marca o godz. 17.30 w Kaplicy Paulińskiej cały personel pomocniczy, który obsługiwał będzie konklawe i kardynałów biorących w nim udział złoży ślubowanie o zachowaniu tajemnicy.

Plan pierwszego i kolejnych dni konklawe

Wtorek, 12 marca 2012

10:00 - Msza św. w intencji wyboru papieża „pro eligendo Papa” - w bazylice Watykańskiej - Eucharystii przewodniczył będzie kard. Angelo Sodano, koncelebrować ją będą wszyscy kardynałowie-elektorzy.

15:45 – Transfer z domu św. Marty do Kaplicy Paulińskiej

16:30 – Procesja z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej - procesji towarzyszyć będzie śpiew litanii do wszystkich świętych.

16:45 – Odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego, Złożenie przysięgi oraz wypowiedzenie "Extra omnes" (wszyscy poza zaprzysiężonymi mają opuścić Kaplicę Sykstyńską)


  • rozważnie poprowadzonym przez kardynała Prospera Grecha - „o konieczności działania w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego, mając jedynie na względzie Boga”.
  • ewentualne pierwsze głosowanie
19:15 – Nieszpory

19:30 – Powrót kardynałów do domu św. Marty


Środa, 13 marca 2013 i prawdopodobnie kolejne dni.


06:30 – Śniadanie w domu św. Marty (do 7.30)

07:45 – Transfer kardynałów z domu św. Marty do Kaplicy Sykstyńskiej

08:15 – Msza

09:30 – Modlitwa w ciągu dnia w Kaplicy Sykstyńskiej


Poranne głosowania

12:30 – Powrót kardynałów do domu św. Marty

13:00 – Obiad

16:00 – Powrót kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej


Popołudniowe głosowania


19:15 – Nieszpory

19:30 – Powrót kardynałów do domu św. Marty


Dym z umieszczonego nad Kaplicą Sykstyńską komina, który informował będzie o przebiegu głosowań, będzie się pojawiać każdego dnia około godziny 12 w południe i godziny 19 wieczorem. W przypadku gdy papież zostanie wybrany biały dym może także pojawić się pomiędzy 10.30 a 11 lub 17.30 a 18 wieczorem.

Zobacz też

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante

Źródła

  • Behind-the-scenes in the Sistine Chapel - news.va - 09 marca 2013
  • Conclave: timetable for first days - news.va - 09 marca 2013
  • Press briefing by Fr. Lombardi/Transmisja briefingu prasowego ks. Fr. Lombadiego - Biuro prasowe stolicy Apostolskiej - 09 marca 2013


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2013-03-09 00:00:00