Straż przedstawiła raport o tragedii w Kamieniu Pomorskim

Straż pożarna przedstawiła raport na temat tragicznego w skutkach pożaru w Kamieniu Pomorskim. Jak poinformowano, w spalonym doszczętnie hotelu socjalnym nie powinni byli w ogóle mieszkać ludzie, a„rozmiar zastanego pożaru nie dawał możliwości uratowania większej liczby osób”.

Warunki techniczno-budowlane budynku nie spełniały norm, a straż pożarna zbyt późno była powiadomiona o ogniu – te czynniki, jak zaznaczono, bezpośrednio wpłynęły na rozmiar kamieńskiej tragedii. Zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Janusz Skulich potwierdził relację jednego ze świadków, który twierdzi, że pożar był już widoczny o godz. 00:15.

Skulich stwierdził ponadto, że „w takim obiekcie pożar szybko się rozprzestrzenia i w tym czasie mógł rzeczywiście opanować cały budynek”. O pożarze poinformowano służby ratownicze dopiero o godz. 00:32. Zastępca komendanta głównego zaznaczył, że czas, który minął od wspomnianej przez świadka godziny do zgłoszenia, „dla rozwoju tego pożaru jest epoką”.

Janusz Skulich stwierdził, że największe zniszczenia były w rejonie klatki schodowej na pierwszym piętrze – to prawdopodobnie w tej, środkowej części budynku rozpoczął się pożar (pewne jest, że miało to miejsce w północnym segmencie hotelu socjalnego). Podkreślił także, że w ocenie PSP „konstrukcja oraz wyposażenie, wystrój, czyli przedmioty, które tarasowały drogi ewakuacyjne[m.in. rowery tarasujące klatkę ewakuacyjną – red.], stwarzały stan zagrożenia życia”. Dodał, że „w obiekcie w takim stanie ludzie nie mogą mieszkać”.

Z raportu wynika, że strażacy przybyli na miejsce pożaru zgodnie z obowiązującymi standardami. Także ich działania na miejscu tragedii określono jako zgodne z wszelkimi przepisami.

Szef MSWiA Grzegorz Schetyna poinformował, że istnieje przypuszczenie, iż przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Zaznaczył jednocześnie, że ostateczną przyczynę pożaru poznamy w finalnym raporcie, który, jak zapowiedział, powstanie do 31 maja br. Zapewnił, że w raporcie tym przedstawione zostaną „odpowiednie wnioski personalne”, a odpowiedzialnością za stan budynku obarczył jego zarządcę oraz władze gminne.

Nadal nieznana jest ostateczna liczba ofiar śmiertelnych:

Źródła

  • Raport jest druzgocący - - 16 kwietnia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:25:03