Pogoda w Polsce: dziś upały i możliwe silne burze

Dzisiaj w Polsce, podobnie, jak dnia wczorajszego prawie w całym kraju, a głównie na obszarze ograniczonym w przybliżeniu liniami Wrocław - Trójmiasto - Lublin, występować będą upały do 34°C. Pod wieczór jednak formować będą się lokalnie burze, najsilniejsze w pasie między Dolnym Śląskiem i województwem opolskim ciągnącym się do południowej części Mazur. Towarzyszyć im mogą bardzo silne wiatry oraz opady gradu.

Zjawiska te wywoływane będą przez niż zachodniej Europy, gdzie obecnie formują się silne chmury (w południowej Szwecji w godzinach porannych występowały silne burze, jakie nadeszły z terenu Niemiec), który znad Polski wyciskać będzie wyż w kierunku Rosji. Wczoraj w Niemczech w czasie burz wielkość gradu dochodziła do 7 cm. Istnieje niewielkie ryzyko, że w sytuacji formowania się burz superkomórkowych utworzyć może się bow echo, a w konsekwencji także trąby powietrzne. Największe ryzyko, choć generalnie niewielkie, będzie w woj. opolskim i dolnośląskim.

W drugiej połowie sierpnia, inaczej niż w poprzednich tygodniach wakacyjnych, wysokie temperatury i silne upały występują znacznie częściej.

Źródła

  • Equator - PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - Polscy Łowcy Burz - 26 sierpnia 2011, 23:50
  • Aktualne ostrzeżenia - Polscy Łowcy Burz
  • Układ chmur nad Europą - Sat24.com
  • Układ chmur i burz nad Polską - pogodynka.pl
  • Krzysztof_Ostrowski - Sierpień 2011 - Europa - Polscy Łowcy Burz - 26 sierpnia 2011, 23:45


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2011-08-27 00:00:00