Tłuste potrawy uzależniają?

WNew Scientistpojawił się artykuł informujący o tym, że ludzie aby zaspokoić „głód przyjemności” spożywają coraz większe ilości niezdrowej żywności. Badania amerykańskich naukowców udowodniły, że takie produkty działają na mózg podobnie jak twarde narkotyki.

Naukowcy aby zbadać to zjawisko przeprowadzili serię badań. W pierwszym podzielili szczury na trzy grupy, a następnie podłączyli do nich elektrody, których zadaniem był pomiar wrażliwość mózgu na przyjemne bodźce.

Pierwsza grupa szczurów dostawała do jedzenie zdrową żywność, druga małe porcje wysokotłuszczowego pokarmu, a trzecia miała stały dostęp do niezdrowych produktów.
Po 40 dniach szczury z trzeciej grupy były mniej wrażliwe na żywność jaką dostawały i były już otyłe. Aby odczuwać taką samą przyjemność z jedzenia jak przed badaniem musiały jeść coraz więcej.

Kolejne badanie polegało na sprawdzeniu czy szczury będą dalej jadły niezdrowe produkty przy towarzyszących temu negatywnych konsekwencjach (co wskazywałoby na uzależnienie).

W klatkach szczurów umieszczono czerwoną lampkę i po jej zapaleniu się gryzonie jeśli nie przestawały jeść były rażone prądem. Szczury z pierwszej i drugiej grupy (podział z wcześniejszego badania) uciekały na widok czerwonego światła. Natomiast te, które miały stały dostęp do niezdrowej żywności jadły dalej, ignorując negatywne konsekwencje. Po podjęciu u nich próby próby powrotu do zdrowego jedzenia odmówiły spożywania pokarmu.

Wg Encyklopedii PWN uzależnienie jest stanem psychicznej i fizycznej zależności od jakiejś substancji, który przejawia się przymusem jej przyjmowania w oczekiwaniu na efekty działania tego środka lub dla uniknięcia objawów abstynencyjnych. Charakteryzuje się niemożnością zaprzestania danej czynności, nawet przy świadomości jej negatywnych następstw.

Zobacz też

  • Otyłość - poważny wydatek dla USA, 22 października 2006
  • Wśród otyłych mężczyzn jest mniej samobójców, 17 marca 2007
  • Europejska akcja walki z nadwagą, 21 maja 2007
  • Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia tłuszcz zgromadzony na brzuchu, 14 sierpnia 2007
  • Współczesny styl życia przyczyną otyłości?, 23 października 2007

Źródła

  • ola - Tłuste potrawy jak heroina - - 31 marca 2010
  • Uzależnienia -

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:08