Afera w fundacji Kidprotect.pl

Według tygodnika "Wprost" Jakub Śpiewak, prezes i założyciel fundacji , dopuścił się defraudacji (tj. przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności na czas do lat 8 art. 286, art. 284, art.278 k.k.) finansując z pieniędzy fundacji m.in. zakupy ubrań oraz wakacje w Turcji (organizowane przez biuro turystyczne TUI). Z konta fundacji pobrano też w sumie 170 tysięcy złotych gotówki. Środki zgromadzone przez fundację przeznaczone były m.in. na pomoc dzieciom i kampanię przeciw pedofilii.

Fundacja założona została 11 lat temu i zajmowała się zwalczaniem pedofilii i walki z pornografią dziecięcą. Dwa razy była beneficjentem akcji "1% z podatku" jako organizacja pożytku publicznego (OPP).

Jedną z osób, które przyczyniły się do ujawnienia afery jest Dorota Zawadzka, znana z roli "Superniani" w telewizji TVN. O całej sprawie wiedziała od października ubiegłego roku, kiedy to przyszły do niej pracownice fundacji z prośbą o pomoc.
Konto fundacji zostało zablokowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a byli pracownicy postanowili na drodze sądowej walczyć o zaległe wynagrodzenia. Śledztwo w tej sprawie wszczęła jeszcze w listopadzie Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola.

Jakub Śpiewak wydał oświadczenie na swojej stronie internetowej[1]. Teraz jego działalności przyjrzą się z bliska śledczy.

Przypisy

  1. Wyznaję i przepraszam


Linki zewnętrzne

  • Zapowiedź dziennikarza Bartosza Janiszewskiego w sprawie afery

Źródła

  • Bartosz Janiszewski - Skandal w fundacji pomocy dzieciom - - 17 lutego 2013
  • Justyna Satora - "Niefrasobliwość formalna". Skandal w fundacji pomocy dzieciom - 17 lutego 2013
  • mig - Biżuteria, ubrania i wakacje. Luksusowe życie Śpiewaka za pieniądze fundacji walczącej z pedofilią - - 17 lutego 2013
  • Fundacja - - 18 lutego 2013


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:23:02