Rada Europy reaguje na litewską ustawę, która uderzy w prawa LGBT

Rada Europy w ostrych słowach odniosła się do ustawy "Prawo do ochrony nieletnich przed szkodliwym wpływem dostępu do informacji publicznej", która zacznie obowiązywać na Litwie od 1 marca 2010 r. Ustawodawca zawarł w niej określenia dotyczące tzw. "propagandy homoseksualnej", krępując tym samym wszelką publiczną działalność środowisk LGBT argumentem zdrowia psychicznego nieletnich.

Thomas Hammarberg, komisarz praw człowieka Rady Europy wystosował w tej sprawie dwa wystąpienia do litewskiego rządu. Oba zostały opublikowane w mediach 17 lutego 2010 r. Hammarberg określa ustawę mianem homofobicznejJeśli poprawki zostaną przyjęte, zakażą szerokiej gamy możliwych działań, jak publiczne manifestacje, debaty i wydarzenia związane z obroną praw homoseksualistów, biseksualistów i osób transpłciowych, a także informacji dotyczących lub skierowanych do społeczności LGBT — zdaniem RE naruszy prawo do wolności słowa i zgromadzeń o których traktuje Europejska Konwencja Praw Człowieka.

W ustawie zawarte są m.in. sformowania zabraniające "propagowania homoseksualizmu w miejscach publicznych", równocześnie podkreśla się, że relacje homoseksualne, biseksualne i poligamiczne mają zły wpływ na zdrowie psychiczne, rozwój fizyczny, intelektualny i moralny nieletnich. Ustawę dwukrotnie próbował obalić poprzedni prezydent Litwy, Valdas Adamkus. Krytykowała ją również obecna prezydent Dalia Grybauskaite. Organizacja Amnesty International, odnosiło się do litewskiego prawa jeszcze na etapie projektu. W wystąpieniu Nicoli Duckworth AI stwierdziło — Każdy, kto zostanie pozbawiony wolności na podstawie proponowanej nowelizacji kodeksu karnego, będzie uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia.

Źródła

  • md - Homoseksualizm a zdrowie litewskich dzieci - InnaStrona.pl za coe.int - 17 lutego 2010 r.
  • Litwa chce wprowadzić państwową homofobię - "Wirtualna Polska" - 10 września 2009 r.
  • Rada Europy broni homoseksualistów - Wirtualna Polska za PAP - 17 lutego 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-02-23 00:00:00