W Ameryce ruszyła kampania wsparcia kościołów dla gejów i lesbijek

W tegoroczny Dzień św. Walentego rozpoczęła się w Kanadzie i USA kampania, która wzywa członków kościołów różnych wyznań oraz duchownych do aktywniejszego działania na rzecz środowiska gejów, lesbijek, osób bi- i transseksulnych.

Kampania nosi nazwę "Believe Out Loud" (Wierzyć pełnym głosem) i adresowana jest głównie do tych wspólnot religijnych, które już wspierają społeczność LGBT. Celem organizatorów jest to, aby były one bardziej widoczne w publicznej debacie na temat praw mniejszości seksualnych. Ich zdaniem powinno się stać jasne, że religijne grupy konserwatywne i prawicowe nie reprezentują opinii wszystkich chrześcijan. W USA i Kanadzie działa wiele kościołów, głównie protestanckich, które akceptują osoby homoseksualne, udzielają im wsparcia duchowego, a nawet udzielają błogosławieństwa parom osób tej samej płci. Kampania ma pomóc osobom LGBT w osiągnięciu lepszej akceptowalności przez ich środowiska religijne.

W ramach kampanii uruchomiono m.in. stronę internetową która prezentuje ideę i najnowsze informacje o podejmowanych działaniach. Szacuje się, że w Ameryce Północnej ponad 300 kongregacji Kościoła Episkopalnego wspiera osoby LGBT. Wśród kościołów protestanckich za ideowego lidera liberalnego podejścia do kwestii homoseksualizmu uważane jest środowisko Uniwersytetu Yale oraz Zjednoczonego Kościoła Chrystusa. Jeden z organizatorów kampanii powiedział — My naprawdę chcemy, aby ludzie stali po stronie miłości.

Zobacz też

  • Kościół anglikański zrównał prawa emerytalne w związkach osób tej samej płci

Źródła

  • Believe Out Loud - oficjalny serwis kampanii - dostęp 16 lutego 2010 r.
  • Believe Out Loud - - dostęp 16 lutego 2010 r.
  • Darius - Walentynkowe kampanie - "o nas samy" - 13 lutego 2010 r.
  • John Clinton Bradley - Believe Out Loud Episcopal Congregations - Walking with Integrity - 12 lutego 2010 r.
  • Kazimierz Bem, Jarosław Makowski - Kościół Baracka Obamy - "Polityka" nr 8 (2693) - 21 lutego 2009 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:07