Do apelu o uwolnienie pary malawijskich gejów przyłączyła się Madonna

W ubiegłym tygodniu sąd w Malawi skazał na długoletnie więzienie Stevena Monjezę i Tiwonga Chimbalangę na postawie przepisów prawnych zabraniających kontaktów homoseksualnych w tym afrykańskim kraju. Skazanie malawijskiej pary gejów stało się głośne w mediach. Wśród osób zaangażowanych w ich uwolnienie znalazła się gwiazda popu Madonna.

Piosenkarka zaapelowała do mieszkańców Malawi, aby przyłączyli się do protestu o uwolnienie gejowskiej pary. W oświadczeniu opublikowanym na stronach portalu AccessHollywood napisała m.in.:
Jestem zszokowana i zasmucona decyzją podjętą dziś przez sąd w Malawi, który skazał dwóch niewinnych mężczyzn na więzieniu. Jeśli chodzi o zasady, to wierzę w równe prawa dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich płci, rasy, religii i orientacji seksualnej (...) Dziś Malawi zrobiło wielki krok wstecz. Świat jest przepełniony bólem i cierpieniem, dlatego musimy popierać podstawowe prawa człowieka, aby móc kochać i być kochanym. Apeluję, do postępowych mężczyzn i kobiet w Malawi, aby sprzeciwili się tej decyzji w imię godności człowieka i równych praw dla wszystkich.

Madonna jest związana z tym krajem, ponieważ pochodzi stamtąd jej dwójka adoptowanych dzieci: David i Mercy.

Zobacz też

  • Malawi: geje po ślubie trafili do więzienia
  • Skazani w Malawi na 14 lat ciężkich robót za gejowskie zaręczyny

Źródła

  • Madonna broni malawijskich gejów - za PAP - 25 maja 2010 r.
  • Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik - Madonna – ikona gejów - Replika - 19 września 2008 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:02