Pakistan: trwają naloty na stanowiska talibów w Waziristanie

]]
Armia pakistańska rozpoczęła 13 czerwca operację w górskich rejonach Waziristanu, który graniczy z Afganistanem. Tam mieści się twierdza przywódcy talibów w Pakistanie - Baitullaha Mehsuda.

Wcześniej od 26 kwietnia do 14 czerwca, trwała operacja przeciwko talibom w Północno-Zachodniej Prowincji Pograniczna. W ofensywie zginęło ponad 1 500 rebeliantów oraz 128 żołnierzy Pakistanu. Z obszaru walk uciekło ponad 3 000 000 osób.

Wojska pakistańskie w wyniku ofensywy zdobyły kilka ważnych miast, przede wszystkim Mingorę, która była najważniejszym celem operacji wojsk rządowych. Udało się unieszkodliwić talibów w takich rejonach jak Buner i Dir. W tym drugim okręgu talibowie zmuszeni byli podpisać układy z miejscowymi radami plemiennymi. Wydarzenia te świadczą o zmianie nastawienia społeczeństwa pakistańskiego wobec islamskich ekstremistów, wzrasta także poparcie dla prowadzenia walki przeciwko rebeliantom. Ponadto pakistańscy wieśniacy założyli milicję Laskhar, która walczyła z talibami.

W Dolinie Swat i pobliskich rejonach trwają nadal sporadyczne walki mimo znacznej przewagi armii pakistańskiej. 17 czerwca wojsko zabiło 20 talibów w okręgu blisko Dolnego Diru i dwóch, w tym dowódcę, w rejonie Swatu. W prowincji Swat natomiast poległo 34 rebeliantów.

W ubiegły weekend 13 czerwca lotnictwo pakistańskie rozpoczęło bombardowanie plemiennych rejonów Waziristanu. W bombardowaniach uczestniczą też amerykańskie samoloty bezzałogowe. 14 czerwca amerykańskie samoloty bezzałogowe zbombardowały cele talibów w Waziristanie. Zginęło 3 rebeliantów. W trakcie całego dnia w Waziristanie zabito 30 talibów. W bombardowaniu ranny został Tahir Yuldeshev, dowódca uzbeckich bojówek protalibskich. 18 czerwca w nalocie czterech amerykańskich samolotów na Gharlamai i Nandaran przy granicy z Afganistanem zginęło 9 osób, 20 zostało rannych.

Źródła

  • U.S. drones kill 9 in Waziristan-Pakistan officials - Reuters - 16 czerwca 2009
  • Wiejskie milicje pomagają zabijać talibów - - 17 czerwca 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:25:02