Trwają przygotowania do zamknięcia dworca kolejowego Łódź Fabryczna

Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia ogromnej inwestycji przebudowy dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Po wielu problemach z wyłonieniem wykonawcy, ostatecznie w lipcu 2011 roku Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z firmą, która w systemie "projektuj i buduj" do końca 2015 roku wybuduje nowy dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który będzie umiejscowiony 16 metrów pod obecnym.

Od samego początku pomysł budowy dworca budził ogromne emocje. Najpierw problemy z wyłonieniem wykonawcy, następnie brak precyzyjnej informacji o dacie zamknięcia obecnego dworca i zmianach w rozkładach jazdy pociągów, przez brak informacji odnośnie zmian komunikacyjnych w najbliższym otoczeniu Łodzi Fabrycznej, na kontrowersjach związanych z koncertem "na pożegnanie dworca" kończąc.

Końcowe ustalenia

Ostatecznie jednak ustalono, że ostatni pociąg odjedzie z Łodzi Fabrycznej w sobotni wieczór (15 października 2011), jednak już w czwartek przygotowano pierwsze wydarzenie "na pożegnanie". W czwartek 13 października odjazd porannych i popołudniowych pociągów zapowiadają soliści z Teatru Wielkiego. W godzinach 7:15-9:15 podróżnym odjazdy zapowiadała Dorota Wójcik – laureatka wielu konkursów wokalnych, znana też ze scen operowych Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Portugalii. Między 15.15 a 17.15 oczekujący na dworcu będą mogli posłuchać Przemysława Reznera – gościnnie śpiewającego na scenach Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Krakowskiej i Opery na Zamku w Szczecinie.

Urząd Miasta Łodzi rozpoczął już kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców – w jej ramach na łamach lokalnych gazet pojawić mają się dokładne informacje o przebudowie dworca, do łodzian zostanie wysłanych 320 tysięcy ulotek informujących o inwestycji i zmianach komunikacyjnych na terenie miasta.

Inicjatywy mieszkańców
 • W internecie łodzianie podpowiadają dodatkowo władzom Łodzi, co należy zrobić, aby oswoić mieszkańców z tą wielką inwestycją. Na portalu społecznościowym Facebook można przeczytać, że grupa prawie 200 osób chce "wiedzieć i widzieć, jak powstaje nowy Dworzec Fabryczny"[1] i postuluje o ustawienie kamery internetowej skierowanej na plac budowy.
 • 16 października 2011, od godziny 10:00 do 18:00 grupa artystyczna "Odjazdy Przyjazdy" organizuje serię bezpłatnych koncertów i pokazów[2]. Nie jest jednak do końca pewne, czy organizatorzy otrzymają zgodę władz na wszystkie wydarzenia[3].
 • Także 16 października 2011 (niedziela, od godziny 10:00 do 17:00) portal mmlodz zaprasza na FotoDej, czyli ostatnią możliwość uwiecznienia na zdjęciach budynków obecnego dworca Łódź Fabryczna[4].

Źródła

 • Ixtlilto - Łódź: mogą rozpocząć się prace przy nowym Dworcu Fabrycznym - Wikinews - 12 lipca 2011
 • Monika Pawlak, Marcin Bereszczyński - 400 tys. zł za imprezę z okazji zamknięcia dworca Łódź Fabryczna - Dziennik Łódzki - 24 września 2011
 • pw - Nie będzie imprezy na zamknięcie dworca Łódź Fabryczna - Gazeta Wyborcza - 28 września 2011
 • red - Informujemy o nowym dworcu - Urząd Miasta Łodzi - 12 października 2011
 • TVN24/PAP/Grzegorz Michałowski - Na dworcu w Łodzi rozkład podają śpiewająco - TVN24 - 13 października 2011
 • (Ad.), ark, mt - : opera na Fabrycznym [ZDJĘCIA i FILM|NF] - Dziennik Łódzki - 13 października 2011

 1. Chcemy wiedzieć i widzieć jak powstaje nowy Dworzec Fabryczny,
 2. Pożegnanie dworca Łódź Fabryczna - inicjatywa artystów ODJAZDY PRZYJAZDY,
 3. Niedzielna impreza na pożegnanie dworca niepewna,
 4. Foto Dej: pożegnanie dworca Łódź Fabryczna,


[[Kategoria:Łódź]

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:07