Pod więzieniem w Mińsku odbyła się demonstracja solidarności z zatrzymanymi

Pod murami więzienia w Mińsku odbyła się krótka demonstracja solidarności z zatrzymanymi podczas demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi.

Około stu osób trzymających w rękach zapalone świece zebrało się we wtorkowy wieczór przed więzieniem przy ul. Akreścinia w geście solidarności z zatrzymanymi podczas niedzielnej demonstracji zwolenników demokratycznej opozycji. Wśród zebranych były rodziny i znajomi aresztowanych oraz przedstawiciele opozycji, między innymi kandydat z wyborów prezydenckich w 2006 roku Alaksandr Milinkiewicz i tegoroczny kandydat na prezydenta Ryhor Kastusiou.

Milicjanci obserwujący zajście z pewnej odległości początkowo nie reagowali, później jednak ostrzegli demonstrantów, że ze względu na nielegalny charakter zgromadzenia "będą podejmować kroki konieczne w takiej sytuacji". Na prośbę organizatorów ludzie cofnęli się spod więziennego muru, zostawiając pod nim płonące świece. Po około godzinie rozeszli się. Po zajściu na krótko aresztowano jednego z młodzieżowych działaczy opozycyjnych, ale wkrótce został uwolniony.

Źródła

  • PAP - Akcja solidarności z zatrzymanymi przed więzieniem w Mińsku - - lutego 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:25:11