Sytuacja w Libii - 30 marca 2011

Ofensywę prowadzą teraz siły rządowe.

Siły rządowe pokonały dziś rebeliantów w Ras al-Unuf. Wojsko zaatakowało buntowników rakietami Grad o zasięgu 40 km. Ras al-Unuf leży ok. 370 km na zachód od Bengazi - bastionu powstańców i 210 km do Adżdabii. Rebelianci wycofują się na wschód do Marsa al-Burajki.

Nocą siły koalicji zbombardowały cele w Trypolisie i jego okolicach, w tym dzielnicę Al-Azizja, gdzie znajduje się też rezydencja Kaddafiego. W nocy bombardowanie w Libii przeprowadziło belgijskie lotnictwo, uczestniczące w natowskiej operacji Unified Protector. W akcji uczestniczyły cztery samoloty typu F-16.

Od początku konfliktu 376 485 ludzi przekroczyło libijskie przejścia graniczne z Egiptem, Tunezją, Nigrem, Algierią, Czadem i Sudanem.

Rebelianci powiedzieli, że siły rządowe wykorzystują w walce miny lądowe. Rebelianci natknęli się na miny obrzeżach Syrty i Adżdabiji. Doniesienia opozycji potwierdza Human Rights Watch. W okolicach tych miast rozbrojono około 10 min przeciwczołgowych i ponad 30 przeciwpiechotnych.

Przed południem w okolicach wioski Ak-Ukajala, spadły bomby. Wioska ta leży pomiędzy Ras al-Unaf i Marsą al-Burajką. Rebelianci spodziewają się, iż tamtędy będzie prowadzona druga ofensywa sił rządowych.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni, powiedział, że przyjąłby Muammara Kaddafiego, gdyby ten wystąpił o azyl polityczny.

Rosja wystosowała ostrzeżenie do koalicji przed uzbrajaniem rebeliantów. Za uzbrajaniem opowiadają się Stany Zjednoczone i Francja. Nie wykluczają takiej możliwości Brytyjczycy. Natomiast sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen jest przeciwko dozbrajania libijskiej opozycji.

Przeczytaj poprzedni raportŹródła


  • Walka o ważny terminal naftowy. Lojaliści minują miasta - - 30 marca 2011
  • Libya Live Blog - March 30 - Al Jazeera - 30 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:07