Pierwszy dzień Bożego Narodzenia: trzy katastrofy lotnicze

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia 2012 roku wydarzyły się w świecie trzy katastrofy lotnicze: rano cywilny samolot rozbił się w Myanmar (d. Birma), a wieczorem wojskowy - w Kazachstanie. Trzecia katastrofa - śmigłowca - miała miejsce w Ukrainie.

W Myanmar, kilka kilometrów przed lotniskiem w Heho samolot cywilny typu Fokker-100 linii Air Bagan rozbił się ok. godziny 9:00 rano czasu lokalnego podczas awaryjnego lądowania na drodze, potrącając jadących drogą na motocyklach mężczyzn, z których jeden zmarł. Zginął także 11-letni pasażer samolotu; pozostali pasażerowie (ponad 60 osób) uszli z życiem, ale jedenastu odniosło rany.

Wieczorem w Kazachstanie, ok. godz. 19:00 czasu miejscowego, wojskowy samolot An-72 wiozący dwudziestu oficerów służby granicznej Kazachstanu (wśród nich był dowódca tej służby, płk. Turganbek Stambekow) oraz siedmiu członków załogi rozbił się 20 km przed lotniskiem w Szymkencie, przy granicy z Uzbekistanem.

Trzeci wypadek miał miejsce w Obwodzie Kirowohradzkim na Ukrainie. W wypadku śmigłowca Mi-8 należącego do ministerstwa spraw wewnętrznych zginęło wszystkich pięć znajdujących się na pokładzie osób: trzech członków załogi i dwóch inżynierów.

Źródła

  • hc/pfd - Air Bagan plane crash kills at least two in Myanmar - Deutsche Welle (za: Reuters/AFP) - 25 grudnia 2012
  • W katastrofie samolotu w Birmie zginęły dwie osoby - Głos Rosji - 25 grudnia 2012
  • BBC News - - BBC - 25 grudnia 2012
  • mn/tr - Mi-8 rozbił się tuż po starcie. Nie żyje pięć osób - tvn24 (za: PAP) - 25 grudnia 2012


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-06-22 14:34:05