Dania: ostrzejsze sankcje prawne wobec demonstrantów przed Szczytem Klimatycznym ONZ

Duński parlament ogłosił w środę nową ustawę, która umożliwi policji dokonywanie prewencyjnych aresztowań i która rozszerza kary więzienia za akty nieposłuszeństwa obywatelskiego. Ustawa wejdzie w życie przed Szczytem Klimatycznym ONZ, który ma się rozpocząć 7 grudnia i na który zapowiadają działania tysiące aktywistów.

Zgodnie z nowymi przepisami (tzw. „Ustawą zadymową”), duńska policja będzie mogła przetrzymywać osoby aż do 12 godzin (wcześniej obowiązywało tylko 6 godzin), w razie wystąpienia podejrzenia, że „w niedalekiej przyszłości” mogą one złamać prawo. Protestujący będą mogli być aresztowani na okres 40 dni. Wprowadzono kary grzywny w wysokości 671 euro dla osób, które „naruszają spokój” i pozostają na miejscu demonstracji po jej rozbiciu przez policję.

Policja zapowiedziała, że użyje nowych uprawnień, by zapobiec “zakłóceniom porządku publicznego”. Jak stwierdziła rzeczniczka duńskiej grupy Climate Justice Action: „Nowe prawo zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o szczycie. To poważne ograniczenie swobody wypowiedzi, które będzie powodem represji wobec wszystkich protestujących, którzy przyjadą do Kopenhagi. Każdy, komu zależy na klimacie staje się automatycznie przestępcą."

Zobacz też

  • Poznańska Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatycznych

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Dania: Nowe prawo przeciw demonstrantom wchodzi w życie przed Szczytem Klimatycznym


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-11-29 00:00:00