Nigeria: ataki na instalacje naftowe w Lagos

Partyzanci z Ruchu na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND) walczący z rządem Nigerii i międzynarodowymi korporacjami naftowymi o prawa ludności roponośnych terenów w delcie rzeki Niger, dokonali w poniedziałek (13 VII) ataku na instalacje naftowe Lagos.

W poniedziałek w nocy partyzanci z MEND wysadzili w powietrze terminal naftowy w porcie w Lagos. Po serii eksplozji instalacje przeładunkowe, wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje eksploatujące zasoby naturalne delty Nigru stanęły w płomieniach. Według partyzantów, pożar na przystani Atlas Cove objął również zacumowane tam tankowce.

Dziś miał rozpocząć się proces jednego z liderów MEND, Henrego Okah, aresztowanego przez władze we wrześniu 2007 roku. Prezydent Nigerii, Umaru Yar'Adua, obiecał uwolnienie go w zamian za zawieszenie broni przez MEND, którego ataki przynoszą nigeryjskiemu rządowi i korporacjom straty rzędu miliarda dolarów rocznie. Do 4 października obowiązuje również bezwarunkowa amnestia dla partyzantów, którzy zdecydują się złożyć broń.

Jak dotychczas, bojownicy MEND odrzucają ofertę władz, domagając się większego udziału ludności delty Nigru w zyskach z eksportu ropy naftowej, stanowiących 90 ogólnych dochodów z handlu zagranicznego w nigeryjskim budżecie.

Rebelianci ogłosili 6 czerwca początek wojny naftowej. Natomiast rządowa ofensywa w Delcie Nigru
trwa od 15 maja.

Źródła

  • MEND zaatakował terminal naftowy w pobliżu Lagos - - 14 lipca 2009
  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Nigeria: Atak na instalacje naftowe w stolicy kraju


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:07