Skąd wziął się Dzień Matki?

Czekoladki w kształcie serca
Przygotowane przez: www.sxc.hu
Podpatrzone na: www.sxc.hu
Jest stosunkowo młody – ma niecałe sto lat, lecz cieszy się coraz większą popularnością. Choć jest znany na całym świecie, sposoby i dzień jego świętowania znacznie się od siebie różnią. Chiny, Indonezja czy Polska – szerokość geograficzna nie ma znaczenia. Mama zawsze jest dla nas najważniejszą osobą w życiu. Ale skąd wzięła się idea Dnia Matki?

Dzień matki ma w sobie coś magicznego, coś niepowtarzalnego, rodzinnego, wzruszającego. Bo chyba nie ma nic bardziej bezinteresownego jak miłość matki. Wydaje nam się, że to święto istniało od zawsze, jednak wcale tak nie jest. W obecnej formie - jest bardzo młode. Od niedawna dopiero wyrażamy naszym mamom raz w roku w szczególny sposób wdzięczność za to, że są.

Bukiet polnych kwiatów
Początków tego święta można się dopatrywać w starożytności, gdzie składano hołd boginiom-matkom urodzaju i płodności. Trudno jest przypisać to święto jednemu wydarzeniu. Starożytność znana była z tego, że świętowano z każdej okazji, a sprzyjała temu mnogość bóstw i bogiń. Później nastąpiło odejście od obchodzenia tego rodzaju uroczystości.

Święto mam ponownie pojawiło się w Europie w średniowiecznej angielskiej tradycji. Około XVI wieku istniał zwyczaj, że w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a więc zwykle w środku marca, ludność udawała się na mszę do najbliższej katedry. Na co dzień uczęszczano do pobliskich kościołów, ale w ten jeden dzień w roku udawano się na mszę do kościoła "matki" czyli do katedry. Stąd niedziela ta otrzymała nazwę Mothering Sunday. Było to na tyle duże i istotne wydarzenie, że szlachta pozwalała służbie na ten jeden dzień wrócić do domów i odwiedzić swoje rodziny. W tamtych czasach nawet kilkuletnie dzieci były wysyłane, by służyć na dworze, a więc z radością wracały do rodziców. Jak głoszą legendy - dziewczęta i chłopcy, wracając do domów, po drodze zrywali polne kwiaty, by wręczyć je swej matce. W ten sposób święto to skojarzono z matkami.

Przez kolejne wieki tradycja ta ewoluowała i rozwija się nadal. W Wielkiej Brytanii święto to stało się komercyjne i poświęcone wyłącznie matkom. Jednak tradycyjnie obchodzone jest w czwartą niedzielę postu i zwykle wręcza się mamom kwiaty – najczęściej czerwone róże.

Sprzeciw wobec wojny
Trudno określić, czy pomysł świętowania dnia matki wziął się właśnie z Anglii, ale kolejne próby obchodów tego dnia pojawiły się w USA. W 1870 roku Julia Howe ogłosiła Mother's Day proclamation. W proklamacji przekonywała, że kobiety mogą i powinny angażować się politycznie na rzecz społeczeństwa i pokoju. Później Howe propagowała ideę dnia matki dla Pokoju (Mother's Day for Peace), co głównie oznaczało jednoczenie się kobiet przeciwko wojnie. Prawdopodobnie właśnie jej działania stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń do ustanowienia oficjalnego Dnia Matki.

Współczesna idea Dnia Matki, w rozumieniu wyrazu wdzięczności dla własnej mamy za trud i troskę wychowania, przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Starania o ustanowienie takiego święta podjęła Anna Jarvis w 1907 roku, dwa lata po śmierci swojej matki, z którą była bardzo mocno związana.

Jak świętujecie Dzień Matki?
Matka Anny za swojego życia była zaangażowana w sprawy społeczne – szczególnie podczas wojny secesyjnej. Organizowała ona kluby pod hasłem Dzień Przyjaźni Matek (Mothers Friendship Day). Inicjatywa ta miała na celu nie opowiadanie się po żadnej stronie podczas wojny, ale organizację placówek pomocy medycznej i sanitarnej. Później, gdy wojna dobiegła końca, matka Anny nadal propagowała idę pokoju między sąsiadami, niezależnie od ich poglądów politycznych.

Docenić matkę
Anna postanowiła kontynuować dzieło matki, ale obserwując otaczający ją świat, doszła do wniosku, że wiele dzieci nie docenia miłości i wysiłku swoich rodzicielek. Chciała umocnić więzi rodzinne i wzbudzić większy szacunek dzieci do rodziców. Dlatego skontaktowała się ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi z prośbą o wsparcie idei ustanowienia Dnia Matki. Bardzo zależało jej na tym, by święto to nie było jakimś ogólnym Dniem Matek, ale odnosiło się do każdego osobiście i było to święto prywatne, domowe, rodzinne. Akcentowała też aspekt religijny i chciała zorganizować mszę, która będzie ofiarowana modlitwom za matki.

Anna Jarvis odniosła sukces i udało jej się ustanowić Dzień Matki. Najpierw został on ogłoszony w kilku stanach, potem idea ta przekroczyła granice Ameryki. Prezydent Woodrow Wilson 9 maja 1914 r. ogłosił Dzień Matki świętem narodowym w USA, które obchodzone jest w każdą drugą niedzielę maja.

Przygotowane przez: Biuro Kwiatowe Holandia
Idea ta została przyjęta bardzo entuzjastycznie i już kilka lat po ustanowieniu święta - zostało ono mocno skomercjalizowane. Pojawiły się kwiaty, kartki, prezenty specjalnie dla mam. Nie takiego obrotu sprawy spodziewała się Anna i nowy wizerunek tego, co wywalczyła, bardzo jej się nie podobał. Wkrótce stała się główną oponentką takiego sposobu świętowania, próbując przywrócić swoją ideę i charakter święta. Niestety, było za późno. Lawina ruszyła.

Inaczej, a jednak tak samo
Idea święta szybko się rozpowszechniła i w wielu krajach zostało ono ustalone w ten sam dzień co w USA. Do dziś świętowane jest w drugą niedzielę maja np. w Kanadzie, Australii, Chinach, na Kubie, w Finlandii, Czechach, Grecji, Holandii, Turcji itd.

Nie w każdym kraju to święto jest uznane oficjalnie, ale w większości krajów jest obchodzone. W niektórych państwach Dzień Matki został zaadoptowany do świąt, które już istniały, a były o podobnym charakterze, w innych zostały ustalone oddzielne daty. Na przykład w Bułgarii i Rumunii święto to połączone jest z Dniem Kobiet i jest obchodzone 8 marca.

W zależności od kraju także sposób świętowania jest inny. Czasem związany jest z legendami, czasem nabiera charakteru religijnego, historycznego albo komercyjnego. W Indonezji obchodzone jest 22 grudnia, bo ta data upamiętnia pierwszy kongres kobiet Indonezji z 1928 roku. W Nepalu związane jest legendą o Devaki i obchodzone jest w kwietniu. W Panamie powiązane jest z niepokalanym poczęciem Matki Boskiej (8 grudnia).

Polska jako jedyny kraj na świecie obchodzi Dzień Matki 26 maja.

Artykuł pochodzi z serwisu serwis istnieje od 2002 roku. Od początku swojej działalności umożliwia poznawanie ciekawych ludzi, nawiązywanie nowych przyjaźni a także flirt, dobrą zabawę, a przede wszystkim szukanie prawdziwej miłości. to nie tylko miliony profili, ale także wiele ciekawych artykułów i porady ekspertów.
Podpatrzone na: Sympatia
Przygotowane przez: Katarzyna Swiba
2018-07-12 03:23:03