Sopot: spotkanie Putina i Tuska na molo

Plany były inne. Spotkanie miało odbyć się w hotelu Sheraton. Jednak niespodziewanie premier Donald Tusk i Władimir Putin udali się na sopockie molo w celu rozmowy.

Obaj panowie zakończyli spotkanie w cztery oczy. Tematy rozmowy głównie dotyczyły stosunków gospodarczych, pojawiały się między innymi kwestie energetyczne, takie jak energetyka jądrowa, czy kontrakt gazowy. Oczywiście nie uniknięto tematu wspólnej historii.

- Dzień wybuchu II wojny światowej to najbardziej straszliwa data w historii całego świata. Dużo było zrobionych niestety błędnych kroków, które doprowadziły do tej pełnowymiarowej tragedii. Oczywiście powinniśmy zrozumieć, dlaczego do tej tragedii doszło i po zrozumieniu tego, powinniśmy iść do przodu - powiedział Putin.

W celu wyjaśnienia różnych opinii dotyczących tego co minęło oba kraje stworzą dwie polsko-rosyjskie instytucje, których zadaniem będzie badanie kwestii zbrodni katyńskiej.

Nie obyło się bez rozmów na tematy bardziej bieżące. "Jest szansa na rychłe podpisanie kontraktu gazowego" - tak komentował Tusk sprawę dotyczącą współpracy energetyczne.

Źródła

  • Putin: Teraz wiem, czemu tu tak pięknie - tvn24.pl - 1 września 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-09-01 00:00:00