Afganistan: NATO odbiło porwanego dziennikarza; w walkach zginęło 4 żołnierzy USA

Stephen Farrell, dziennikarz New York Timesa porwany w sobotę (5 IX), został dziś odbity przez żołnierzy wchodzący w skład misji NATO. Tymczasem w walkach na wschodzie Afganistanu zginęło 4 amerykańskich żołnierzy.

Okoliczności odbicia dziennikarza nie są znane. Wiadomo, że uwolnienie reportera i jego tłumacza Mohammada Sultana miało miejsce dziś tuż przed świtem w prowincji Kunduz. Świadkowie wydarzenia relacjonują, iż po północy miał miejsce desant amerykańskich komandosów.

Nie wiadomo jednak co się dzieje z tłumaczem Farrella. Rzeczniczka "New York Timesa", powołując się na świadków twierdzi, że zginął podczas akcji odbijania zakładników. W wyniku operacji komandosów zginęła także kobieta, mieszkanka domu w którym byli przetrzymywani zakładnicy. Jak podały wojskowe źródła w Kabulu, w trakcie operacji zginął brytyjski komandos.

Dziennikarz został porwany wraz z tłumaczem 5 września, dzień po ostrzelaniu przez siły NATO cystern w Kunduz.

Farrell był drugim dziennikarzem NYT, porwanym w Afganistanie. Poprzedni zakładnik David Rodhe uciekł z niewoli talibów w czerwcu br.

Śmierć 4 amerykańskich żołnierzy


Z kolei wczoraj na wschodzie Afganistanu w walce z talibami zginęło 4 amerykańskich żołnierzy. Szczegóły potyczki nie są jeszcze znane. Także wczoraj w prowincji Baghlan afgańskie siły bezpieczeństwa zabiły 12 talibów.

Źródła

  • Żołnierze NATO odbili dziennikarza - - 9 września 2009
  • FACTBOX-Security developments in Afghanistan, Sept 8 - Reuters - 8 września 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:11