Afganistan: liczba zabitych Brytyjczyków przekroczyła 200; talibowie grożą zamachami w dniu wyborów

Od czasu rozpoczęcia operacji w Afganistanie przez Wielką Brytanię, zginęło 201 brytyjskich żołnierzy. Tymczasem talibowie otwarcie mówią, że będą zabijać w wybory, które za cztery dni.

201 brytyjski zabity żołnierz zmarł wczoraj, w wskutek odniesionych ran. Wcześniej od śmierci Daniela Ambrozińskiego, którego ciało wylądowało dziś w Polsce, zginęło 3 Amerykanów oraz 5 Brytyjczyków. W tym miesiącu łącznie poległo ponad 20 żołnierzy ISAF, a w lipcu w Afganistanie zginęło 75 żołnierzy międzynarodowej koalicji, najwięcej od chwili wybuchu wojny w roku 2001.

W Afganistanie stacjonuje 9 tys. Brytyjczyków.

Talibowie zagrozili, iż 20 sierpnia podczas głosowania będą przeprowadzać ataki bezpośrednio na lokale wyborcze.

„"Ten komunikat ma poinformować mieszkańców, by nie uczestniczyli w wyborach, żeby nie stać się ofiarami naszych działań, ponieważ zamierzamy zastosować nową taktykę. Każdy, kto zostanie ranny wewnątrz lub w okolicy lokalu, będzie temu winny, ponieważ wcześniej został uprzedzony" - ogłosili talibowie.

Ekstremiści rozwiesili plakaty na południu Afganistanu i wydrukowali ulotki, które są ostrzeżeniem dla ludności cywilnej przed głosowaniem.

Źródła

  • 200 Brytyjczyków zginęło w Afganistanie - - 16 sierpnia 2009
  • Talibowie grożą: zginiecie, jeśli pójdziecie do urn - - 16 sierpnia Operation Enduring Freedom -

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:23:05