Wenezuela uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, który przebywał w Moskwie zapowiedział, że kraj który reprezentuje uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Z koeli Rosja zapowiedziała, ze sprzeda Wenezueli czołgi i broń.

- Rosja dostarczy Wenezueli te typy uzbrojenia, o które Wenezuela nas prosi. Dostarczymy czołgi, mamy dobre czołgi - cytuje słowa rosyjskiego prezydenta agencja RIA Nowosti.

Chavez, który wybrał się do Rosji i Białorusi, zapowiedział wcześniej, że Wenezuela uzna Abchazję i Osetię Południową, które zostały wcześniej uznane przez Rosję 26 sierpnia 2008 roku po wojnie w Gruzji. Niepodległość dwóch samozwańczych republik gruzińskich uznała także Nikaragua 5 września 2008 oraz nie uznawane na arenie międzynarodowej Naddniestrze.

Sama Gruzja pokonana w wojnie rok temu przez sily rosyjskie nie przejmuje się deklaracjami Chaveza. ''Fakt, że tak zmarginalizowani politycy, jak Chavez i przywódca Nikaragui Daniel Ortega, podejmują taką decyzję, świadczy, że mamy tu do czynienia z anomaliami politycznymi - powiedział wicepremier Gruzji Temur Jakobaszwili.

Źródła

  • Rosja uzbroi Wenezuelę - - 10 września 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:06