Czad: uprowadzono francuskiego pracownika humanitarnego; w Somalii uwolniono Kenijczyków

Francuz pracujący dla Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża został wczoraj wieczorem uprowadzony w Czadzie. W Afryce tym samym doszło do kolejnego porwania pracownika Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Do porwania 37-letniego Laurenta Maurice doszło wczoraj wieczorem w wschodnim Czadzie w wiosce Kawa, leżącej przy granicy z Sudanem.

W pobliskim Darfurze 22 października doszło do porwania także francuskiego pracownika Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. W Darfurze oprócz wspomnianego Francuza nadal w niewoli znajdują się dwaj żołnierze ONZ porwani 29 sierpnia br.

MKCK informuje, iż nie nawiązał jeszcze kontaktu z porywaczami, a w wystosowanym oświadczeniu wzywa do szybkiego i bezwarunkowego uwolnienia zakładnika.

Do porwań pracowników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dochodzi na całym świecie. Przykładowo na Filipinach w tym roku był przetrzymywany przez terrorystów ponad pół roku 61-letni włoski pracownik tej organizacji.

Somalia: uwolniono Kenijczyków


Tymczasem w innym afrykańskim kraju ogarniętym wojną, w Somalii, w niedzielę, 8 listopada, w Mogadiszu, uzbrojeni mężczyźni uprowadzili dwóch obywateli Kenii, którzy jednak wczoraj odzyskali wolność.

Obecnie w Somalii przetrzymywanych jest nadal 4 zagranicznych osób. Są nimi dwoje pracownicy ONZ porwani w kwietniu 2008, dziennikarka z Kanady i dziennikarz z Australii, którzy zostali uprowadzeni w sierpniu zeszłego roku.

Źródła

  • French aid worker seized in Chad - ICRC - Reuters - 10 listopada 2009
  • Kidnappers free two Kenyans in Mogadishu - Reuters - 10 listopada 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-11-10 00:00:00