Prezydent podpisał ustawę hazardową

'''Lech Kaczyński podpisał ustawę hazardową. Jednak z powodu tego, że „klarują się zarzuty o niekonstytucyjności”, podał ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Dokument wywołał spore zamieszanie. Przez pięć lat ma być zlikwidowanych 50 tys. automatów stojących w barach, pubach i centrach handlowych. Ustawa zakazuje także urządzania wideoloterii, ogranicza udział „jednorękich bandytów” w reklamie oraz wpływa na wzrost podatków od hazardu.

Daje szansę na ograniczenie patologii związanych z hazardem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, dlatego prezydent ją podpisał – stwierdził dzisiaj Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta.

Stasiak zapowiedział też, że pospieszny tryb jej przyjmowania budzi wątpliwości. Wszyscy powinniśmy mieć pewność, że przepisy są spójne i zgodne z konstytucją.

Jak podkreślają ministrowie prezydenta, już Biuro Analiz Sejmowych zauważyło, że projekt rządu może być niezgodny z ustawą zasadniczą. Prawnicy sejmowi zwrócili uwagę na to, że proponowana ustawa ingeruje w kodeks karny, karno-skarbowy i karno-wykonawczy. Takie zmiany z kolei, jak podaje regulamin Sejmu, wymagają dłuższego czasu pracy.

Rządowi uchwalenie całej ustawy zajęło nieco ponad miesiąc.

Źródła

  • Hazardowa do TK. "Szokujący sposób procedowania" - - 27 listopada 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:10