Afryka: zamach stanu w Gwinei Bissau

João Bernardo Vieira]]
W wyniku zamachu stanu w Gwinei Bissau 2 marca 2009 zmarł prezydent tego kraju João Bernardo Vieira. Dziś rano został zaatakowany pałac prezydencki przez żołnierzy związanych z generałem Tagme Na Waie. Zamach został przeprowadzony w odwecie za śmierć generała, który zginął wczoraj (1 III) na skutek ran odniesionych w wyniku zamachu bombowego w Bissau. Kilka godzin później związani z generałem żołnierze przeprowadzili zamach odwetowy na pałac prezydencki.

Atak został przeprowadzony, ponieważ zabity prezydent został obarczony odpowiedzialnością za śmierć generała.

W wczorajszym zamachu, w którym zginął generał Tagme Na Waie, rannych zostało też pięciu innych ludzi. W Bissau obecnie trwają walki i niepokoje.

Tymczasowym następca Vieiry został pełniący obowiązki prezydenta Raimundo Pereira.

Vieira był prezydentem od 1 października 2005. 23 listopada 2008 Vieira przeżył nocny atak zamachowców na swój dom. Zamachowcy po trzygodzinnej walce ze strażą prezydencką, w której zginął jeden żołnierz, zdołali wtargnąć do posiadłości prezydenta. Vieira zdołał jednak opuścić dom, a zamachowcy zostali ostatecznie schwytani. W swoim przemówieniu telewizyjnym Vieira stwierdził, że celem zamachowców była fizyczna eliminacja jego osoby. Zapewnił jednak o przejęciu kontroli nad sytuacją.

Ostatni zamach stanu w Afryce miał miejsce 23 grudnia w Gwinei. 6 sierpnia nastąpił pucz w Mauretanii, gdzie władze do dziś trzyma junta wojskowa

Źródła

 • Maciej Konarski - Wojsko zamordowało prezydenta Gwinei Bissau -

  ar: اغتيال رئيس غينيا بيساو
  cs: Afrikou zmítá další konflikt, vojáci zabili prezidenta Guineje-Bissau

  fi: Guinea-Bissaun presidentti murhattu

  hu: Megölték Bissau-Guinea elnökét

  Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:22:01