Jemen: w ataku rebeliantów na siły specjalne zginęło 5 osób

5 osób zginęło w atakach rebeliantów - najprawdopodobniej ekstremistów Al-Kaidy - na siedzibę służb specjalnych w południowym Jemenie.

Do skoordynowanych ataków doszło w prowincji (mufhazie) Abjan. Terroryści około godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 7 czasu polskiego) napadli na dwa budynki w stolicy prowincji - Zinjibar. Do szturmu użyli bomb, granatników i karabinów maszynowych. Siły bezpieczeństwa odpowiedziały ogniem, w wyniku czego wywiązała się potyczka.

Policja informowała o dwóch zabitych, świadkowie cytowani przez Reuters donieśli o pięciu ofiarach. Ranne osoby przewieziono do szpitala. Siły bezpieczeństwa zamknęły kilka głównych ulic zaatakowanego miasta. Część atakujących uciekła w kierunku pobliskiej wsi, która jest uważana za bastion rebeliantów.

19 czerwca rebelianci zaatakowali siedzibę jemeńskich służb bezpieczeństwa w mieście portowym Aden. Zginęło 11 funkcjonariuszy jemeńskich służb bezpieczeństwa. Dzień później zatrzymano dowódcę ataku. Natomiast 5 lipca dwóch jemeńskich żołnierzy zginęło, a trzech zostało rannych w potyczce z rebeliantami Al-Kaidy.

Jemen jest szargany trzema konfliktami. Na północy kraju w prowincji Sada armia rządowa, walczy z szyickimi rebeliantami Houti, z którymi w lutym podpisano rozejm, natomiast na południu kraju z rebeliantami ruchu secesyjnego i plemiennymi zwolennikami Al-Kaidy.

Zobacz też


Źródła

  • Shooting attacks hit Yemen, al Qaeda blamed - Reuters


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-07-14 00:00:00