Sri Lanka: Tamilowie zaatakowali na morzu pod Chalai

Zaraz po północy cztery łodzie Tamilów, zaatakowały flotę Sri Lanki na morzu pod miastem Chalai.
W sześciogodzinnej bitwie morskiej zatopiono wszystkie jednostki separatystów i co się z tym wiąże zginęło 26 bojowników. W walce zginął jeden lankijski marynarz.

Rebelianci używali w walce pistoletów, karabinów, a także granatów.

„Wszystkie cztery łodzie Tamilów zostały zniszczone. Zabito 26 Tygrysów Morza w tym liderem rebeliantów na pokładzie. Straciliśmy jednego marynarza, z powodu ostrzału z broni palnej przez nieprzyjaciela, a także 3 funkcjonariuszy zostało rannych. - Mahesh Karunarathen rzecznik marynarki lankijskiej.

Początek wojny domowej na Sri Lance sięga 1983 roku. Tamilowie, którzy walczą o utworzenie niepodległego państwa tamilskiego Ilamu, zamieszkują głównie północną i wschodnią część wyspy. Przywódcą Tamilskich Tygrysów jest Velupillai Prabhakaran. Pomimo, że w 2002 roku zawarto tam rozejm, to walki wybuchły na nowo w 2006 roku. W 2008 roku armia lankijska przeszła do wielkiej ofensywy w wyniku, której zdobyto większość miast. 2 stycznia br. padła stolica Tamilów Kilinoczi. Na przełomie stycznia i lutego zdobywano kolejne miasta. Eksperci donoszą, iż wojna jest w końcowym stadium. Tamilskie Tygrysy deklarują nawet chęć zawieszenia broni i tym samym zakończenie wojny domowej trwającej na Sri Lance od 25 lat. Jednak rebelianci jednocześnie informują, że nie chcą oddać broni. Łączna liczba ofiar wynosi 65 tysięcy.

Źródła

  • Sri Lanka navy kills 26 rebels in ocean gunfight - - 30 III 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:06