Łódź: VII Festiwal Obywatela – "Uwolnij Kulturę"

W Łodzi między 30 września i 2 października odbędzie się VII Festiwal Obywatela. W tym roku pod hasłem „Uwolnij Kulturę”. Jest to kontynuacja zeszłorocznego Festiwalu Wolnej Kultury. Główna oś imprezy to problem komercjalizacji dzieł kulturalnych – zarówno tych oddolnych i spontanicznych, jak i tych bardziej sformalizowanych i zinstytucjonalizowanych. Motywem przewodnim Festiwalu będzie hasło “NOT FOR SALE/ nie na sprzedaż”.

Wszystkie imprezy festiwalu mają na celu wyjście z kulturą na zewnątrz, poza miejsca zamknięte i trudno dostępne lokalizacyjnie i finansowo dla przeciętnego obywatela. Organizatorzy festiwalu chcą oderwać wydarzenia artystyczne od miejsc zdominowanych przez skomercjalizowaną kulturę, sterylnych pomieszczeń filharmonii, sal widowiskowych czy multipleksów.

W pierwszym dniu festiwalu odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Agnieszki Sowały-Kozłowskiej i Lilianny Milewskiej oraz koncert Elektrycznego Węgorza. Dzień drugi to pokaz Kina Zremiksowanego w sali teatralno-kinowej OKA oraz Fireshow zespołu Edu-Art w podwórzu przy sali OKA. W ostatnim dniu odbędzie się happening i panel dyskusyjny “Muzeum na Wolności” oraz koncerty Jam Vibez i Zebra Dub.

Imprezy w których już teraz można brać udział, a które niejako towarzyszą Festiwalowi to pokazy filmów w ramach Polówki.

Festiwal organizuje niezależny kwartalnik Nowy Obywatel oraz
  • Program festiwalu

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Uwalniamy kulturę – festiwal w Łodzi

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:25:10