Shortcuts to Poland

Shortcuts to Poland
Przygotowane przez: International Publishing Service
O tym, jakich pytań nie zadawać nieznajomym, jak być dobrym gościem, kiedy Polak zostaje starym kawalerem i dlaczego Amerykanie nie proszą o pomoc – razem z autorką przekraczamy ocean znaczeń i wdzieramy się w dżunglę kulturowych symboli polskiego przylądka.

O książce: Shortcuts to Poland to trzecia już edycja cieszącego się niemalejącą od 2001 roku popularnością zbioru felietonów, w ciekawy i inteligentny sposób opisującego Polaków, ich powody do dumy i przywary narodowe. Ta niewielka książeczka staje się przewodnikiem zarówno dla obcokrajowców pragnących poznać nasz kraj, odnaleźć się w nim i zrozumieć jego mieszkańców, jak i dla Polaków, którzy są ciekawi, co na ich temat myślą przybysze. Okiem sprawnej obserwatorki, Laura Klos Sokol z dozą dobrego dowcipu wnikliwie analizuje codzienne zachowania, kulturę pracy, czas wolny Polaków i zawiłości języka polskiego.

Laura Klos Sokol po raz pierwszy przyjechała do Polski w 1992 roku jako stypendystka Fulbrighta i miała tu zostać tylko na rok. Obecnie jest szczęśliwą mamą, ma męża Polaka i jak sama mówi, w Polsce osiadła na dobre: Poznając ludzi w Polsce wprawiam ich w zadziwienie, że ja – Amerykanka, zdecydowałam się zamieszkać w Polsce na stałe. Często pytają mnie dlaczego. To interesujący kraj – odpowiadam. Jedni są tym szczerze ucieszeni, inni zaś myślą, że jestem jakąś dziwaczką… Autorka okiem sprawnej obserwatorki, z dozą dobrego dowcipu wnikliwie analizuje codzienne zachowania obydwu narodów, ich kulturę pracy, czas wolny, stereotypy i normy społeczne. Sprawdza również zawiłości języka polskiego.

When I meet Poles for the first time, they're surprised to hear that as an American, I have settled permanently in Poland, and they often want to know why. It's an interesting country, I say. Some are genuinely pleased; others think I'm so kind of weirdo.
Laura Klos Sokol

Książka jest zbiorem felietonów-objawień o Polakach (…) wynikiem wieloletnich ciepłych obserwacji pogłębionych wyjaśnieniem socjologicznym i porównaniem (nie bezkrytycznym) ze zwyczajami jest wydana w języku angielskim.
Premiera trzeciej edycji: październik 2010

autor: Laura Klos Sokol
tytuł: Shortcuts to Poland
język publikacji: angielski
wydawca: International Publishing Service
wydanie: III
Podpatrzone na: leniva studio
2018-07-12 03:25:05