Bahrajn: walki w Manamie

W stolicy Bahrajnu doszło do gwałtownych starć w centralnym placu miasta. Śmierć poniosły co najmniej pięć osób, a setki odniosły obrażania.

Policja i wojsko podjęły szturm na tysiące demonstrantów znajdujących się na Placu Perłowym w Manamie, w wyniku czego wyparto ich stamtąd. Plac Perłowy był głównym bastionem manifestantów od 20 lutego.

Policja nad ranem użyła gazu łzawiącego, padły strzały. Zginęło co najmniej pięć osób, a setki zostały rannych. Po wyparciu tysięcy ludzi, policja zaczęła usuwać barykady ustawione przez opozycję na głównych drogach prowadzących do finansowej dzielnicy Manamy. Manifestanci uciekli na przedmieścia oraz do sąsiednich miejscowości.

Wczoraj w Bahrajnie król wprowadził na trzy miesiące stan wyjątkowy. 14 marca do Bahrajnu Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zdaniem opozycji, wkroczenie obcych wojsk to wypowiedzenie wojny i okupacja.

Protesty w Bahrajnie trwają od 14 lutego. Zginęło w nich 15 osób. Mimo, iż Bahrajn jest dużo bogatszy od pozostałych krajów arabskich targanych zamieszkami, to Bahrajńczycy żądają przekształcenia Bahrajnu w rzeczywistą monarchię konstytucyjną. Inna przyczyna konfliktu ma podłoże religijne. Władzę posiadają sunnici, podczas gdy dwie trzecie społeczeństwa to szyici.

Jemen


16 marca w potyczce policji z demonstrantami rannych zostało 150 osób. Do walk doszło w mieście w jemeńskim Al-Hudajda. Z kolei w mieście Taizz, policja pobiła kobiety podczas demonstracji w tym mieście. Co najmniej 11 osób zostało rannych.

Źródła


  • Policja odbiła bastion demonstrantów - - 16 marca 2011
  • Live Blog: Bahrain crackdown - Al Jazeera - 16 marca 2011
  • Policja starła się z protestującymi - - 16 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:11