Chodorkowski i Lebiediew uznani za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej i prania brudnych pieniędzy

Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego wspólnik Płaton Lebiediew zostali uznani przez sąd w Moskwie za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej i prania pieniędzy. Za te przestępstwa grozi im kara 14 lat pobytu w, oficjalnie,kolonii karnej, a faktycznie w łagrze.

„Sąd orzekł, że Chodorkowski i Lebiediew dopuścili się przywłaszczenia cudzego mienia, działając w grupie osób w zmowie i wykorzystując swoją pozycję służbową”

Obrona zapowiedziała, że odwoła się od wyroku. Samo odczytywanie orzeczenia sądu może potrwać kilka dni. Wymiar kary zostanie prawdopodobnie ogłoszony po nowym roku.

Amnesty International - międzynarodowa organizacja walcząca o prawa człowieka zaapelowała do sądu w Moskwie o zrewidowanie wyroku. Według AI obrona nie mogła powoływać ani przesłuchiwać swoich świadków.

„Sąd miasta Moskwa powinien zrewidować ten niesprawiedliwy wyrok i przywrócić zaufanie do niezależnego systemu sądowniczego w Rosji”

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton oświadczyła, że Rosja powinna szanować prawo międzynarodowe. W komunikacie Ashton czytamy, że UE oczekuje od Rosji poszanowania jej zobowiązań międzynarodowych w dziedzinie praw człowieka i prymatu prawa.

Źródła

  • ps, PAP - Ashton: "Oczekujemy od Rosji poszanowania prawa" - - 27 grudnia 2010
  • amk, katk - Michaił Chodorkowski uznany za winnego - - 27 grudnia 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:04