Warszawa: wystawa zdjęć z Wikipedii na "Przystanku Książka" od 28 listopada

W najbliższy poniedziałek, 28 listopada, we wchodzącej w skład Biblioteki Ochockiej mediatece „Przystanek Książka” przy ul. Grójeckiej 42 rozpocznie się wystawa najlepszych fotografii Wikipedii, które zostały wyłonione w międzynarodowym konkursie Picture of the Year.

Codziennie do Wikimedia Commons – centralnego zbioru fotografii, z którego korzysta ponad 280 wersji językowych Wikipedii – trafia kilka tysięcy zdjęć, które później wykorzystuje się do zilustrowania haseł tej internetowej encyklopedii. Spośród nich wybiera się najlepsze w ramach organizowanego co roku konkursu „Picture of the Year”. Fotografie wybierane są poprzez głosowanie, w którym biorą udział twórcy Wikipedii z całego świata.

Wystawa zadebiutowała przy okazji obchodów 10-lecia polskiej Wikipedii w Poznaniu we wrześniu tego roku. Po bardzo udanej premierze w Słodowni Starego Browaru, gdzie wystawę odwiedziło kilkaset osób, zdecydowaliśmy się rozszerzyć jej zasięg. Pierwszym partnerem naszej latającej wystawy i miejscem, gdzie zatrzymamy się na dłużej, jest mediateka „Przystanek Książka” przy ul. Grójeckiej 42. Wierzymy, że misje realizowane przez nasze dwie organizacje pokrywają się, a wystawa najlepszych fotografii z Wikipedii będzie w stanie choć w niewielkim stopniu wzbogacić zasoby Przystanku Książka – mówi Tomasz Kozłowski, koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które organizuje wystawę. W nawiązaniu do bogatych zbiorów literatury obcojęzycznej, jakimi dysponuje Przystanek Książka, każda z 16 fotografii wchodzących w skład wystawy opisana jest w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. W ten sposób do zapoznania się z wystawą chcemy zachęcić także obcojęzycznych czytelników biblioteki – dodaje.

Wstęp na wystawę jest wolny w godzinach otwarcia mediateki – od poniedziałku do piątku od 10:00 do 19:00 (w środy od 14:00 do 19:00). Wystawa ma gościć w Warszawie do końca roku.

Pierwotnie wystawa zapowiadana była na 21 listopada o czym pisaliśmy tutaj: Wystawa fotografii POTY w Przystanku Książka w Warszawie: zapowiedź

Kontakt

Paweł Zienowicz
Rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska (dostępny w Warszawie)
GG: 1398832
tel: (+48) 515 235 656
e-mail:

Tomasz Kozłowski
Koordynator wystawy Picture of the Year (dostępny w Poznaniu)
GG: 7967722
tel: (+48) 783 142 794
e-mail:


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:04