Helmand: po tygodniu walk Mardża została zdobyta przez wojska afgańskie i aliantów

Siły afgańskie wywiesiły flagę narodową w Mardży, jednak walki nadal tam trwają. W atakach talibów giną także żołnierze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

17 lutego w Mardży wywieszono afgańską flagę. W uroczystości zawieszania zielono-czerwonej flagi państwowej na dachu budynku w centrum miasta brał udział gubernator prowincji, afgańscy żołnierze, amerykańscy marines i mieszkańcy miasta. Jednak wywieszenie flagi nie oznaczało całkowitego kontrolowania miejscowości. Żołnierze nie są jeszcze w stanie opanować całości terytorium, ponieważ rebelianci zaminowali niektóre rejony Mardży. Ponadto talibowie, którzy stawiali minimalny opór wykorzystują cywilów jako żywe tarcze. Ataki talibów są bardziej zintensyfikowane w po zmroku niż w dzień.

Przypomnijmy, iż już w drugim dniu operacji (14 II) wojska brytyjskie SAS zajęły miasto Showal, a dzień później i tam wywieszono afgańską flagę.

Trwa czarna seria jeśli chodzi o szeregi wojsk brytyjskich. Wczoraj w wyniku eksplozji w okręgu Babaji miny-pułapki zginął brytyjski wojskowy. Kilka godzin później w starciu z talibami w Nad Ali poległ kolejny Brytyjczyk. Od rozpoczęcia ofensywy w prowincji Helmand zginęło sześciu żołnierzy Wielkiej Brytanii, jednak dwa zgony były związane z działaniami operacji Musztarak.

18 lutego podano jednak, że walki w Mardży wybuchły ponownie, przy czym rebelianci użyli także moździerzy i przeprowadzili jeden zorganizowany, choć nieudany kontratak. Jednak w wyniku działalności talibskich snajperów zginęło aż czterech marines. Do tej pory poległo łącznie ośmiu amerykańskich zołnierzy.

Do tej pory zginął też jeden żołnierz amerykański i afgański oraz 15 cywilów. NATO szacuje też, że zabito ok. 100 talibów, jednak potwierdzono śmierć 40 rebeliantów.
Wczoraj wieczorem informowano, iż opór talibów staje się coraz słabszy, gdyż rebeliantom zaczyna brakować amunicji.

W wyniku toku operacji konfiskowane są komponenty służące do konstruowania bomb przydrożnych, narkotyki, a także telefony komórkowe służące do detonacji bomb.

Pierwsze walki rozpoczęły się w nocy 13 lutego o godz. 2:00 czasu lokalnego, natomiast szturm na Mardżę o 4:00. W operację pod kryptonimem Musztarak (Wspólnie) zaangażowanych jest 15 tys. żołnierzy alianckich na których składają się Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Afgańczycy, wspomagani przez oddziały duńskie i estońskie. Talibowie zapowiedzieli, iż do obrony wysłali 2 tys. bojowników.

Miasto Mardża jest najważniejszym kontrolowanym miastem przez talibskich rebeliantów. Miasto okalają ogromne terytoria pól na którym uprawia się mak, wykorzystywany do produkcji opium. Talibowie miasto zdobyli w 2007 i stworzyli tam niej własną administrację i sądy, zorganizowali też ogromne fabryki min i innych rodzajów broń.

W 2009 w prowincji Helmand przeprowadzono kilka wielkich operacji, które na celu miały zwiększyć bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów w Afganistanie. 2 lipca rozpoczęła się operacja Cios Miecza, prowadzona przez amerykańskich marines do czasu wyborów w Afganistanie - 20 sierpnia. Operacja, która kosztowała życie 20 Marines, w dużym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów, jednak rebelia talibów nie została zachwiana właśnie w okolicach Now Zad. W trakcie przygotowań do wyborów, w dniach 19 czerwca - 27 lipca armia brytyjska przeprowadziła operację Pazur Pantery, w której zginęło 10 Brytyjczyków. Ofensywy te spowodowały śmierć ok. 300 talibów. W grudniu walczono o miasto Now Zad. Jednak skutek militarny operacji był mierny, bowiem rebelia talibska nie została poważnie zachwiana.

Zobacz też

  • Musztarak: alianci zajęli miasto Showal
  • Helmand: trwają ciężkie walki z talibami - raport z drugiego dnia operacji Musztarak, 15 lutego 2010
  • Helmand: trwają ciężkie walki z talibami - raport z pierwszego dnia operacji Musztarak, 14 lutego 2010
  • Afganistan: alianci rozpoczęli szturm na talibską twierdzę, 13 lutego 2010

Źródła

  • Soldiers die in Taliban offensive - AP - 18 lutego 2010
  • flaga zawisła w Mardży [ZDJĘCIA|NF] - - 17 lutego 2010
  • British soldier killed in Operation Moshtarak in Afghanistan - - 18 lutego 2010
  • Operation Moshtarak: British Army unleashes latest weapon in battle with 'dishonourable enemy' - - 18 lutego Operation Enduring Freedom -

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:22:02