Strefa Gazy: atak Izraela na kolejnych 20 obiektów Hamasu

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimemPłynny ołów. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 437 Palestyńczyków w tym 60 cywili (wg ONZ), a ponad 2200 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i jeden żołnierz, 37 cywilów zostało rannych. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny ołówIzraelskie lotnictwo podczas nocnych nalotów na Strefę Gazy zaatakowało ponad 20 obiektów Hamasu – poinformował rzecznik izraelskiej armii.

Izraelscy piloci zbombardował m.in. obóz szkoleniowy Hamasu oraz skład broni. W wyniku tych ataków zginął jeden z liderów zbrojnego skrzydła Hamasu Abu Zakaria al-Jamal. W odpowiedzi na nocną ofensywę, palestyńscy rebelianci wystrzelili dwie rakiety i jeden pocisk moździerzowy w kierunku terytorium Izraela.

Palestyńscy terroryści odpalili 7 rakiet Qassam i Grad. Rakiety te spadając na Aszkelon i Negawe spowodowały 2 osoby ranne.

Dziś doszło do walki wręcz między żołnierzami izraelskimi i bojownikami Hamasu. Komandosi izraelscy próbowali wejść do Gazy. Zostali jednak ostrzelani na granicy z moździerza przez bojówkarzy, po czym odpowiedzieli ogniem i wycofali się. Później żydowska artyleria rozpoczęła ostrzał Gazy.

Wg. agencji Reuters do Gazy po godzinie 19 weszły oddziały izraelskich wojsk z kolumną wojskowych pojazdów, osłanianych przez helikoptery. 19:41, 3 sty 2009 (CET) następny raport w Wikinews

Źródła


  • Izraelskie wojska lądowe wkroczyły do Strefy Gazy - - 3 stycznia 2009

  • Łukasz Noszczak - Izrael nie przerywa ataków - - 3 stycznia 2009  • cs: Izraelská vojska zahájila invazi do Gazy

    zh: 以军开始对加沙发动地面进攻

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:25:07