Mogadiszu: w kolejnym dniu bitwy zginęły 43 osoby

W wczorajszym kolejnym dniu bitwy w somalijskim Mogadiszu zginęły co najmniej 43 osoby.

Walki cały czas trwają w północnej części miasta. Gdy rebelianci ugrupowania Al-Shabaab zbliżyło się na kilometr od pałacu prezydenckiego Sharifa Ahmeda, doszło do potężnej wymiany ognia. Siły wojsk rządowych Unii Trybunałów Islamskich wspierała Unia Afrykańska, która dotychczas unikała walk. Siły rządowe zabiło 40 rebeliantów, którzy zostali wyparci z trzech północnych dzielnic Mogadiszu. Agencja AFP donosi, że w bitwie zginęli także cywile.
W sobotnich walkach zginęło 20 rebeliantów. Islamscy ekstremiści z ugrupowania Al-Shabaab poinformowali, że 10 lipca ścięli 7 osób.

Rebelianci z ugrupowań Hizbul Islam oraz Al-Shabaab kontrolują południową część Somalii. Obecnie trwa ofensywa rebeliantów w centralnej Somalii. Islamsy radykałowie podjęli także 7 maja atak na Mogadiszu. Obecnie kontrolują większą część miasta i dążą do szturmu pałacu prezydenckiego i obalenia prezydenta Ahmeda. Tymczasem w centralnej Somalii postępy rebeliantów są powstrzymywane przez wojska etiopskie, które znów musiały interweniować w Somalii.

Źródła

  • (Blank Headline Received) - Reuters - 13 lipca 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-07-13 00:00:00