I Filmowy Ogólnopolski Przegląd Amatorski FOPA-OFF

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim organizuje w tym roku kolejną edycję festiwalu poświęconego pamięci Jana Himilsbacha, tym razem jednak w odmienionej formule - wraz z z konkursowym przeglądem filmów niezależnych.

Od trzech lat w Mińsku Mazowieckim organizowany jest festiwal poświęcony Janowi Himilsbachowi. Jego czwarta edycja planowana jest w tym roku 9 września. Festiwal organizowany jest przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim przy współpracy z Urzędem Miasta, Miejską Biblioteką Publiczną i warszawskim oddziałem Telewizji Polskiej.

Po doświadczeniach zebranych podczas dotychczasowych edycji Festiwalu, organizatorzy postanowili poszerzyć go o część konkursową poświęconą „współczesnym Himilsbachom”, czyli przedstawicielom kina niezależnego.

Jan Himilsbach jest w polskim kinie symbolem aktorstwa amatorskiego. W latach siedemdziesiątych jego gra była powiewem świeżości w polskim kinie. Z tym wszystkim utożsamiamy dzisiaj właśnie kino niezależne. Kino, które często będąc amatorskimi produkcjami, ma na tyle odwagi, aby wkraczać na tereny, które profesjonalne kino nie zawsze obejmuje. Kino niezależne często jest miejscem eksperymentów zarówno z treścią, jak i formą, dając filmowcom możliwość do poszukiwań nowej, ciekawszej formy.

Kino offowe święci w ostatnim czasie coraz większe tryumfy, głównie dzięki oryginalności i świeżemu powiewowi czystej energii jego twórców. Organizując część konkursową organizatorzy chcą z jednej strony utrwalić w polskim kinie tradycję filmowego nowatorstwa i wizjonerstwa, z drugiej zaś wesprzeć najzdolniejszych twórców kina niezależnego, promując ich twórczość.

Pragnąc połączyć te dwa elementy, a więc symbol postaci Jana Himilsbacha i współczesny trend do docenienia kina niezależnego, organizatorzy pragną zorganizować konkursowy przegląd filmów niezależnych jako część istniejącego już wydarzenia cyklicznego jakim jest Festiwal im. Jana Himilsbacha.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu I Filmowy Ogólnopolski Przegląd Amatorski FOPA-OFF, Mińsk Mazowiecki


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2012-07-22 00:00:00