Ruda Śląska: 20 górników zginęło w wyniku katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk

18 września rano w Rudzie Śląskiej doszło do katastrofy w , w wyniku której zginęło 20 górników – trzynastu pod ziemią, siedmiu w szpitalach.

Oto relacja Wikinews dt. tragedii w rudzkiej kopalni:

Do zapalenia metanu doszło w kopalni w Kochłowicach ok. godz. 10:11 na głębokości 1 050 metrów. 42 górników zostało rannych, w tym kilkunastu jest w bardzo ciężkim stanie. W kopalni trwała kilka godzin akcja ratunkowa prowadzona pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego.

Poparzeni górnicy zostali przetransportowani do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Lżej ranni – do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu i Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, a także do szpitali w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Tychach i Chorzowie.

Prezydent Lech Kaczyński złożył kondolencje rodzinom ofiar, natomiast premier Donald Tusk przerwał swój pobyt za granicą i wieczorem przybył na miejsce tragedii. Tymczasem prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania ogłosił siedmiodniową żałobę w mieście.

Kondolencje Polsce przysłali już prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i unijny komisarz ds. polityki regionalnej Paweł Samecki.

To najtragiczniejszy dzień polskiego górnictwa od 2006 r., kiedy także w rudzkiej kopalni "Halemba" zginęło 23 górników.

Dzień po tragicznych wydarzeniach zmarł jeden z rannych górników – 22-letni mężczyzna hospitalizowany w Siemianowicach Śląskich. To 13 ofiara śmiertelna tej katastrofy górniczej. Stan górnika lekarze określali jako stabilny – był przytomny, miał poparzone 70% ciała.

Aktualnie w szpitalach leży 41 poparzonych górników, z których stan 17 określa się jako ciężki (7 – bardzo ciężki, 10 – średnio ciężki). Prokuratura ogłosiła, że w sprawie katastrofy wszczęte będzie śledztwo. Z jej wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną śmierci dwunastu górników było „zatrucie tlenkiem węgla z aspiracją pyłu węglowego do płuc i cechy zapalenia górnych dróg oddechowych.”

Jest decyzja w sprawie ogłoszenia żałoby narodowej. Prezydent Lech Kaczyński zdecydował, że rozpocznie się ona w poniedziałek o godz. 6:00 i potrwa dwa dni. Decyzja wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera.

W pierwszym dniu żałoby narodowej, która rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 6:00, zmarł 14. górnik poszkodowany w ubiegłotygodniowej katastrofie górniczej. Kolejną ofiarą śmiertelną tragicznych wydarzeń jest 44-letni górnik, który hospitalizowany był we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej (woj. lubelskie). Miał poparzone ponad 80% ciała i rozlegle poparzenia dróg oddechowych.

Nadal w szpitalach pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Jak informuje portal], stan dwóch z nich jest krytyczny. Leczeni są na klinicznym oddziale intensywnej terapii w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Są wentylowani mechanicznie.

We wtorek, ok. godz. 16:00, w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zmarł 15 górnik. Ciężko ranny w katastrofie górniczej 46-latek miał poparzone ok. 60% ciała i rozległe poparzenia dróg oddechowych.

W szpitalach wciąż przebywa 37 poparzonych górników. W nocy z poniedziałku na wtorek stan dwóch z pięciu przebywających na oddziale intensywnej terapii pogorszył się. W siemianowickim szpitalu przebywa ogółem nadal 22 poszkodowanych górników. Z kolei w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu dwaj górnicy są w stanie krytycznym. Także trzech innych przebywa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Ich stan jest ciężki.

Dziś szpital w Sosnowcu opuściło dwóch pierwszych rannych w piątkowej tragedii.


W Sosnowcu zmarło kolejnych dwóch górników rannych w piątkowej katastrofie. Zgony te powiększyły bilans ofiar śmiertelnych do 17 zabitych.

Pierwszy z górników zmarł tuż przed pierwszą w nocy. 40-letni górnik miał rozległe oparzenia ciała i dróg oddechowych. Drugi z rannych zmarł dziś o godz. 7:30. Zmarły 21-letni górnik, oprócz oparzeń ciała i dróg oddechowych, miał uraz mózgowo-czaszkowy. Jeden ze zmarłych górników był w stanie krytycznym, a drugiemu przed zgonem stan znacząco się pogorszył.

Stan innych rannych górników przebywających w szpitalach określa się jako stabilny.

Dzisiejsze obrady Sejmu rozpoczęły się minutą ciszy. – „Proszę pamiętać o zmarłych, ale również o tych, którzy nadal walczą o życie, bo jest to poważna ilość osób.” – powiedział marszałek Bronisław Komorowski. Rano zakończyła się dwudniowa żałoba narodowa.


W tydzień po katastrofie w siemianowickim szpitalu zmarł 18. górnik. Do zgonu poszkodowanego doszło ok. godz. 15.

33 górników nadal przebywa w szpitalach, 23 z nich - w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. W piątek miał tam też trafić jeden z górników z siemianowickiego szpitala miejskiego.

W piątek trwały także oględziny miejsca tragedii prowadzone przez kolejne grupy ekspertów. Dzięki tym oględzinom stwierdzono czujniki metanu były tam umieszczone prawidłowo. Stwierdzono też, że w kopalni doszło do wybuchu, a nie do zapalenia metanu.


Do 19 wzrosła liczba ofiar w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" po tym jak w siemianowickim szpitalu zmarł 45-letni górnik z Rudy Śląskiej.

W szpitalu nadal przebywa 23 poparzonych górników. Jeden z nich nadal jest w stanie ciężkim, lecz stan innych się poprawia.

Przyczyny katastrofy badają specjalna komisja UG i prokuratura.


Dwa tygodnie po katastrofie liczba zabitych wzrosła do 20, bowiem w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich kolejny ranny zmarł górnik. W siemianowickim szpitalu nadal przebywa 22 górników. Stan kilku z nich jest ciężki.

Źródła

 • Żałoba narodowa? Decyzja w sobotę - - 18 września 2009
 • Wybuch w kopalni. Premier już na Śląsku - - 18 września 2009
 • Nie żyje 13. górnik / Będzie żałoba narodowa - - 19 września 2009
 • Zmarł kolejny górnik z Rudy Śląskiej. Już 13 ofiar tragedii - - 19 września 2009
 • Prezydent ogłosi dziś dwudniową żałobę narodową - - 19 września 2009
 • Zmarł 14. górnik z "Wujka-Śląsk" - - 21 września 2009
 • 14 ofiara wybuchu w "Wujku". Dwóch w stanie krytycznym - - 21 września 2009
 • Nie żyje 15 górnik - - 22 września 2009
 • Zmarło dwóch kolejnych górników z "Wujka-Śląska" - - 23 września 2009
 • Zmarł 18. górnik z "Wujka-Śląska" - - 25 września 2009
 • Zmarł kolejny górnik po wybuchu w kopalni - - 30 września 2009
 • Zmarł 20 górnik z "Wujka-Śląsk" - - 30 września 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:10