Pogoda: możliwe kolejne trąby powietrzne w Polsce

Po wystąpieniu trąb powietrznych w kilku miejscach w Polsce 14 i 16 lipca 2012, kolejne mogą wystąpić w czwartek 19 lipca.

Jak prognozują Polscy Łowcy Burz, duże ryzyko gradobicia, intensywnych opadów, niszczycielskich wiatrów, a także wystąpienia trąb powietrznych możliwe będzie w południowej części Polski w najbliższy czwartek. Szczególnie dotyczy to obszarów Górnego Śląska (razem z Opolszczyzną), Małopolski, południa woj. łódzkiego, woj. świętokrzyskiego i lubelskiego oraz części północno-wschodniej. Silne wiatry występować mogą na południu, południowym zachodzie i w części wschodniej, a w niektórych miejscach może przejść kilka burz, dających silne opady.

Także w środę wystąpić mogą niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, szczególnie w części południowo-zachodniej kraju.

Aktualizacja
Warunki sprzyjające gwałtownym burzom pojawiać będą się w godzinach 12.00 - 13.00, a następnie w godzinach 15.00 - 18.00. Zagrożenie może istnieć także w woj. podkarpackim. Poza tym mniejsze ryzyko silnych burz dotyczy także całego kraju. Superkomórki burzowe mogą tworzyć się bardzo szybko i dawać opady gradu oraz towarzyszyć im mogą silne wiatry.

Prognoza z godziny 11.47 (19.07.2012)
Obszar, na którym mogą wystąpić niszczące wiatry i trąby powietrzne został poszerzony w stosunku do prognoz porannych - duże ryzyko silnych burz obejmuje obszar od województwa opolskiego do lubelskiego, czyli zgodnie z prognozami z wtorku. Małe ryzyko silnych burz obejmuje całą Polskę, poza wybrzeżem. Front z komórkami burzowymi przemieszcza się już na wschód od zachodnich granic kraju.

Sytuacja o godzinie 13.41
Niewielkie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych zostało wydane dla obszaru na linii Krotoszyn (środkowa część woj. wielopolskiego) - Płock (zachodnia część woj. mazowieckiego.

Sytuacja o godzinie 13.59
Niewielkie ryzyko wystąpienia tornad możliwie jest na obszarze granicznym woj. lubuskiego i wielkopolskiego, w okolicach Wielunia oraz w obszarze granicznym województwa mazowieckiego z woj. kujawsko-pomorskim.

Sytuacja o godzinie 14.14
Niewielkie ryzyko wystąpienia tornad możliwie jest na obszarze zachodniej części woj. wielkopolskiego oraz między północną częścią woj łódzkiego a Pojezierzem Mazurskim.

Sytuacja o godzinie 15.11
Niewielkie ryzyko wystąpienia tornad możliwie jest na kilku obszarach na linii między Krosnem Odrzańskim (lubuskie) a Ełkiem (warmińsko-mazurskie).

Sytuacja o godzinie 15.55
Niewielkie ryzyko wystąpienia tornad możliwie jest na kilku obszarach

Sytuacja po godzinie 18
Niewielkie ryzyko wystąpienia tornad możliwie jest w pasie między Poznaniem a Wrześnią.

Ryzyko wystąpienia trąb powietrznych prognozowane było przez Polskich Łowców Burz już od początku lipca bieżącego roku. Również w dniu, w którym tornada przeszły w północnej części kraju (14 lipca) - na kilka godzin przed ich pojawieniem się. Dzień wcześniej tornada przechodziły przez Niemcy i Czechy.

Źródła

  • Grzegorz Zawiślak - MODELE NA CZWARTEK WYLICZAJĄ MOŻLIWOŚĆ POJAWIENIA SIĘ SILNEGO INCYDENTU BURZOWEGO - - 17 lipca 2012
  • Grzegorz Zawiślak - Groźne prognozy na czwartek – możliwe burze o dużej intensywności - - 17 lipca 2012
  • Analiza tornad przechodzących przez Polskę w dniach 14 i 16 lipca 2012 - prognozy meteorologiczne - - Lipiec 2012
  • Bieżąca sytuacja na radarach Pogodynki - sytuacja na czeskich radarach, obejmujących zasięgiem także południową Polskę - P. - 13.07.2012 - Ricany (Tschechien) - - 14 lipca 2012
  • Von Anja Carolina Siebel - Meteorologin begutachtet Remscheider Tornado - - 16 lipca 2012
  • Aktualna mapa ostrzeżeń dla poszczególnych regionów Polski -

    Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:03