Co najmniej 50 ofiar katastrofy kolejowej w Egipcie

Jak informują przedstawiciele władz, w wyniku sobotniego (24 X) zderzenia dwóch pociągów w Egipcie zginęło co najmniej 50 osób. Liczba rannych, według różnych doniesień prasowych, waha się w granicach 30 osób. Przedstawiciele policji zaznaczyli jednak, że rzeczywista liczba zabitych może być znacznie większa.

Do zderzenia doszło w wiosce Guerzah, w pobliżu miasta Giza. Dwa pociągi osobowe poruszały się w tym samym kierunku po tych samych torach. Pierwszy z nich nagle się zatrzymał po tym, jak rzekomo przejechał krowę. Pociąg z tyłu kontynuował jazdę z tą samą prędkością i zderzył się z pociągiem, który się zatrzymał.

Przedstawiciel ochrony przekazał francuskiej agencji prasowej AFP, że "pociągi jechały po tych samych torach w stronę Górnego Egiptu. Jeden z nich wjechał w drugi."

Na miejsce wypadku wezwano kilkadziesiąt ambulansów. Jednostki ratownicze użyły nawet dźwigu, by podnieść zmiażdżony wagon i wydobyć spod niego ciała.

Wypadki kolejowe na zatłoczonych torach Egiptu nie należą do rzadkości. Co najmniej 20 osób zginęło, kiedy pociąg wjechał w autobus w północno-zachodnim rejonie kraju w lipcu zeszłego roku. W sierpniu 2006 roku zginęło 58 osób, a ponad 100 zostało rannych po tym jak doszło do zderzenia dwóch pociągów. Jednakże najtragiczniejsza katastrofa kolejowa w tym państwie miała miejsce w lutym 2002 roku, kiedy w wyniku zaprószenia ognia w pociągu przez pasażera używającego piecyka, zabitych zostało co najmniej 361 osób.

Źródła

  • Deadly train crash in Egypt - Al Jazeera - 24 października 2009
  • At least 25 dead in Egypt train collision: witnesses - Agence France-Presse - 24 października 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-10-27 00:00:00