Rosja: po wyborach do Dumy protestowało kilkadziesiąt tysięcy osób

Po wyborach do rosyjskiej Dumy, 10 grudnia odbyła się kilkudziesięciotysięczna manifestacja w Moskwie, a także inne, kilkutysięczne manifestacje w pozostałych dużych rosyjskich miastach. Uczestnicy akcji skandowali: "Hańba!", "Rosja bez Putina! i "Precz z partią oszustów i złodziei!".

Podkreślano, że rządzącej partii Jedna Rosja bezprawnie przypisano miliony głosów. Mimo wygranej, partia ta zdobywała mniejsze poparcie, niż przewidywano.

Były to największe od upadku ZSRR masowe protesty miały miejsce . Powodem protestów były informacje o fałszowanie wyników tychże wyborów na rzecz putinowskiej "Jednej Rosji". Wątpliwości co do ich rzetelności mają nie tylko sami obywatele Rosji, ale także OBWE. Krytycznie wyrażały się także takie osoby jak Hillary Clinton czy Michaił Gorbaczow.

Wśród protestujących znaleźli się zarówno zwolennicy lewicy, jak i prawicowej polityki. Władze przyzwoliły na te demonstracje, choć do tej pory pozwalano demonstrować jedynie zwolennikom Putina. Pomimo zgromadzenia w Moskwie ok. 50 tysięcy funkcjonariuszy różnych służb, obyło się bez incydentów, czy zamieszek. Według informacji przekazanych Centrum Informacji Anarchistycznej, aresztowań było tylko kilka, a zatrzymane osoby były traktowane nadspodziewanie dobrze i szybko zwolnione.

Na 24 grudnia zaplanowane zostały kolejne demonstracje. Na początku marca odbyć mają się wybory prezydenckie. Przed dzisiejszym szczytem UE-Rosja, eurodeputowani zaapelowali o przeprowadzenie powtórnych wyborów.

Protesty w MoskwieProtesty w innych miastach RosjiZobacz też

  • Wladimir Putin z nominacją do startu w wyborach prezydenckich

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Rosja: Powyborcze protesty
  • krk / PAP - PE chce nowych wyborów w Rosji - - 14 grudnia 2011
  • rim, PAP - Gorbaczow: Rosja powinna anulować wybory - - 7 grudnia 2011


ru: В Москве прошёл самый массовый за последние 15 лет митинг

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:06