Uzbekistan: 2 miliony dzieci zmuszanych do pracy wg Międzynarodowej Organizacji Pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) donosi o milionach dzieci zmuszanych do niebezpiecznej pracy na polach bawełny w Uzbekistanie. Związki zawodowe szacują, że w roku 2010 około 2 milionów dzieci, w wieku od 10 do 16 lat było zmuszanych do niebezpiecznej pracy w szkodliwych warunkach, z koniecznością podnoszenia ciężarów i w otoczeniu oparów pestycydów.

Dzieci były narażone na częste wysypki, choroby układu oddechowego, zapalenia opon mózgowych i wątroby. MOP (ILO) informuje również, że rodziny dzieci które odmówiły pracy zostawały karane przez rząd sankcjami, np. zniesieniem pomocy społecznej i odcięciem gazu i elektryczności.

Organizacje związkowe wzywają rząd Uzbekistanu do poszanowania podstawowych praw pracowniczych oraz zapowiadają powołanie komisji pod nadzorem ILO, która sprawdzi przestrzeganie tych praw podczas następnych zbiorów – poinformowała Generalna Sekretarz Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Sharan Burrow. W związku z tym, że Uzbekistan jest jednym z największych eksporterów bawełny, Burrow zwróciła się do koncernów odzieżowych o sprawdzanie pochodzenia surowców wykorzystywanych w produkcji.

Tymczasem kilka tygodni temu internetowa, francuska gazeta Rue89 została pozwana do sądu ze względu na artykuł jaki ukazał się rok temu, w którym rządy Uzbekistanu określone zostały jako dyktatura. Pozew złożyła córka prezydenta tego kraju, Karimowa-Tiłłajewa, będąca uzbeckim ambasadorem przy UNESCO. Świadkiem obrony była m.in. przewodnicząca Stowarzyszenia Praw Człowieka w Azji Centralnej Nadieżda Atajewa, która podczas przesłuchania także zwróciła uwagę na kwestię wykorzystywania dzieci do pracy na polach bawełny.

Zobacz też

  • Uzbekistan: przymusowa praca na polach bawełny

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Uzbekistan: przymusowa praca dzieci na plantacjach bawełny

  • Bartosz Węglarczyk - Francuska gazeta musi udowodnić w sądzie, że Uzbekistan to dyktatura - - 31 maja 3011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:25:05