Długa legenda łazienki

Łazienki są już znane od ponad dwóch tysięcy lat. Historia zaczyna się od kultury helleńskiej, przywiązanej do higieny i do walorów międzyludzkich łaźni. Koncepcję twórczo rozwinięto w starożytnym Rzymie. Do dziś zachowały ruiny term, czyli wielkich łaźni, gdzie porządni mieszkańcy metropolii korzystali kąpieli, wypacali się w łaźniach parowych i rozkoszowali się umiejętnościami zdolnych masażystów.
Przygotowane przez: Lazienkaplus.pl
Najważniejszą cechą term była aczkolwiek możliwość spotkania się ze znajomymi, budowania kolejnych znajomości i rozmowy o istotnych rzeczach. Łaźnie stanowiły więc wyjątkowe centra towarzyskie, odpowiedniki agory i rynku. Wanna prawdopodobnie została wymyślona wcześniej, niż termy Rzymu. Uznaje się, że w wannie kąpano się już w starożytnym państwie Faraonów i wykuwano je zwykle z cyny.

Średniowiecze nie bez kozery nazywa się Wiekami Ciemnymi. W tym to okresie zaprzepaszczono większość osiągnięć związanych z antykiem. Przestano korzystać z łaźni, nie budowano kanalizacji, którą to genialnie niegdyś rozbudowano w Rzymie. Jako ciekawostkę trzeba dorzucić, że owa http://bsinspekcja.pl/przylacza-kanalizacyjne/ okazała się po części przyczyną upadku imperium, ponieważ rury odlewano z trującego ołowiu. W ten sposób mieszkańcy przez dziesięciolecia nadwątlali swoje zdrowie.

łazienka
Przygotowane przez: Baumit
Podpatrzone na: Baumit
W Wiekach Średnich uważano, że częste kąpiele są źródłem większości plag. Później nie było lepiej, każdy słyszał o opowieściach o śmierdzącym Wersalu i usuwaniu wszy przez możnych małymi, pozłacanymi młoteczkami.

Polecamy też

Trenuj rozsądnie – wyrabiaj mięśnie zarówno na siłowni jak również w domu

Siłownia
Przygotowane przez: Morten Skovgaard
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Wzmacnianie masy mięśniowej to założenie wielu z nas. W jaki sposób ćwiczyć, by w krótkim czasie wypracować upragnioną masę? Przed tym jak zabierzemy się do ćwiczeń, trzeba unaocznić sobie parę nad wyraz ważnych aspektów. Aby wyrabiać mięśnie trzeba mieć świadomość o paru ważnych sprawach.


kanalizacja z powrotem upowszechniła się w XIX wieku, w tamtym czasie też na powrót zaczęła odżywać dbałość o higienę. W czeskim Jeseniku Vincent Priessnitz skonstruował i wypromował prysznic. Każde następne części wyposażenia łazienek, takie jak brodziki, kabiny prysznicowe i beteria łazienkowa pojawiły się dopiero w ubiegłym wieku. I cieszą nas do dziś.
2020-01-05 07:09:05