Wrocław: odbył się przemarsz Akcji Lokatorskiej

W sobotę 11 czerwca 2011 we Wrocławiu odbył się przemarsz Akcji Lokatorskiej mający na celu poinformowanie mieszkańców o planowanej od października przez władze miasta podwyżce czynszów komunalnych. Aktywiści ostrzegali, że miasto planuje całkowitą likwidację mieszkalnictwa komunalnego, co w efekcie odbije się także na tych, którzy wynajmują lokale od właścicieli prywatnych, ponieważ brak konkurencji ze strony wciąż w miarę niedrogich tych mieszkań, spowoduje wzrost czynszów w ogóle.

Przemarsz odbył się ulicami i zaniedbanymi podwórkami Nadodrza. Zatrzymywano się przy kamienicach przy ul. Pomorskiej 55 oraz przy kamienicy przy ul. Ptasiej. W pierwszej z nich mieszkańców dotknęły problemy związane z kupnem kamienic przez prywatnego inwestora. W drugim działanie ze strony gminy skierowane zostały tylko w stronę poprawy od strony zewnętrznej elewacji, a sama kamienica jest nieremontowana od dziesięcioleci. Aktywiści AL podkreślali, że jest to przykład fasadowego działania władz miejskich - "chodzi o to, żeby pokazać turystom i kibicom, którzy przyjadą na Euro 2012, jak pięknie wyremontowany jest Wrocław i jak ludziom wspaniale się tu żyje."

Rozdawano ulotki informujące o przyczynie akcji przechodniom. W ulotce informowano także o projekcie zmian ustawy o ochronie lokatorów. Pojawiła się też informacja o petycji Komitetu Obrony Lokatorów, którą do 15 czerwca podpisało ponad 1300 osób.

Strona petycji Komitetu Obrony Lokatorów

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Akcja informacyjna wrocławskich lokatorów

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2011-06-15 00:00:00