Warszawa: zamieszki wokół krzyża pod Pałacem Prezydenckim

W Warszawie kilka dni temu zaczęły się intensyfikować działania zwolenników i przeciwników krzyża, postawionego dla uczczenia ofiar tragedii w Smoleńsku, przez harcerzy ZHP i ZHR w dniu 30 kwietnia 2010 roku przed bramą Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu.

Przebieg zajść

  • 7 sierpnia - nieudana próba przeniesienia krzyża do Kościoła św. Anny
  • 9 sierpnia, g. 23.00 - nocna demonstracja zwolenników usunięcia krzyża spod Pałacu prezydenckiego, zainicjowana przez Dominika Tarasa i Jakuba Zysnarskiego.
  • 10 sierpnia - złożenie kwiatów pod krzyżem przez Jarosława Kaczyńskiego w 4 miesiące po katastrofie

Pod koniec lipca pojawił się komunikat Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacji harcerskich, w którym stwierdzono:

„• Krzyż przed Pałacem Prezydenckim, jako tradycyjny chrześcijański symbol upamiętniania zmarłych, został ustawiony przez harcerzy z różnych organizacji jako inicjatywa oddolna, poryw serca, podczas ich solidarnej służby od chwili katastrofy samolotu pod Smoleńskiem i służył wspólnej modlitwie ludzi gromadzących się w tym miejscu w dniach żałoby narodowej. Ustawienie Krzyża miało charakter spontaniczny i było ściśle związane z atmosferą żałoby narodowej.• Przedstawiciele organizacji harcerskich, Kurii Metropolitalnej, Kancelarii Prezydenta RP i Duszpasterstwa Akademickiego są zgodni, że miejscem najbardziej godnym tego Krzyża i jego symboliki jest świątynia. W związku z tym, Krzyż usytuowany przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, miejsca silnie związanego z historią Stolicy i Polski. Świątynia ta jest miejscem nieustannej modlitwy za tragicznie zmarłego Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Przeniesiony Krzyż stanie się centrum rozważań rekolekcji w drodze i poprowadzi XXX-tą Jubileuszową Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę, której przesłanie brzmi „Przez Krzyż”.• Szczegóły ceremonii przeniesienia Krzyża do Kościoła św. Anny zostaną uzgodnione w najbliższym czasie.”

Źródła

  • nocna
  • Akcja
  • Magdalena Suchan - Wspólny komunikat dotyczący krzyża pod Pałacem... - - 21 lipca 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:04