Raport ze Strefy Gazy: 6 stycznia 2009

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na jednostronne wypowiedzenie przez Hamas zawieszenia broni, oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimemPłynny ołów''. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 555 Palestyńczyków, a ponad 2700 zostało rannych – głównie bojownicy Hamasu. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 5 osób - 4 cywili i czterech żołnierzy, 37 cywilów, a także 85 żołnierzy odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny OłówW nocy w omyłkowym ostrzale budynku przez izraelski czołg, zginęli trzej izraelscy żołnierze. 20 zostało rannych. W Gazie dalej trwają starcia między Hamasem, a Izraelem. Oprócz samych bojowników, giną też kolejni cywile. Podczas ostrzału jednego z czołgów, życie straciło 5 muzułmańskich cywilów. Świadkowie twierdzą, że zabici to terroryści z Hamasu, lecz te zbrojne ugrupowanie tego nie potwierdza.

Izraelskie samoloty zbombardowały szkoły ONZ w Strefie Gazy. Izraelski wojska podjęły bitwę o kontrolę nad miastem Chan Junis. Armię lądową cały czas wspierają czołgi i lotnictwo.
Izraelici zniszczyli bunkier Hamasu i wyrzutnie rakiet Grad, która ostrzeliwała terytorium Izraela.

Terroryści w nocy wystrzelili 6 rakiet, które spadły na Nagew.

W kwestii ewentualnego rozejmu Izrael, postawił warunek Hamasowi, który mówi o nie dozbrajaniu się tego ugrupowania podczas możliwego zawieszenia broni.

'''Zobacz raport z 8 stycznia

Źródła
  • Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:06