Zamach w meczecie w pakistańskim Rawalpindi

Co najmniej 39 osób zginęło w eksplozjach w meczecie w pakistańskim garnizonowym mieście Rawalpindi.

W meczecie doszło do dwóch eksplozji, po których nastąpiły strzały z broni ciężkiej. Meczet znajduje się w sąsiedztwie siedziby naczelnego dowództwa pakistańskich sił zbrojnych.

W ostatnich miesiącach talibowie nasilili terrorystyczną działalność na terytorium Pakistanu ze względu na prowadzona przez siły bezpieczeństwa ofensywę w Południowym Waziristanie. Głównej kwatera armii pakistańskiej w Rawalpindi, była szturmowana przez rebeliantów 10 - 11 października. Wtedy zginęło 19 osób.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich dni z Południowego Waziristanu


22 listopada siły bezpieczeństwa zastrzeliły 5 talibów. Wojsko na froncie Jandola-Sararogha przeszukiwały wioski Pash Ziarat, Khandai Sar Tabai Sar leżące na górskich szlakach na których rozbrojono 10 min. Tam doszło do potyczki z rebeliantami, w wyniku której zginęło 5 rebeliantów, a rany odniósł jeden żołnierz. Na linii Razmak-Makin w wiosce Sarwek rozbrojono 5 ładunków IED. Armia przeszukała kilka wiosek w akcji poszukiwania talibów. W pobliżu miasta Koktai zniszczono 20 talibskich obozów i 14 jaskiń.

23 listopada zginęło 9 rebeliantów, a 3 pakistańskich żołnierzy zostało rannych. Armia zabezpieczyła wioski Zinda Narai i Borora Narai, lezące 1 km na zachód od Janta. Na froncie Shakai-Kaniguram rebelianci ostrzelali trzema rakietami wioskę Asman Manza, co nie przyniosło ofiar. Podczas starcia pod Karam, zginął jeden talibski bojownik, a dwóch żołnierzy odniosło rany. Na froncie Razmak-Makin wojsko objęło kontrolę nad wioskami Golden Top, Pash Ziarat i Tabai Sar, a walki kosztowały życie 8 talibów.

24 listopada aresztowano 2 talibów w pobliżu wioski Janta. Stamtąd przejęto także spore ilości amunicji talibów. Na froncie Razmak-Makin armia rozbroiła 8 ładunków wybuchowych IED w wioskach Pash Ziarat i Kam Narakai. Talibowie wystrzelili także 6 rakiet z wioski Pash Ziarat. W okolicy Marobi Raghazi rozbrojono 10 min IED.

25 listopada zginęło 4 ekstremistów, a 9 zostało rannych. Talibowie zostali zabici w walkach pod Asman Manza i Majdan. Wojsko rozpoczęło kolejne akcje poszukiwania rebeliantów w miastach Shakai, Kaniguram i Spinkot.

26 listopada W Południowym Wazristanie aresztowano terrorystę Abdullaha Shah Mehsuda. W sektorze Jandola zniszczono 25 ładunków wybuchowych IED. Na froncie Razmak-Makin zniszczono 25 baz talibów i 10 ładunków IED.

27 listopada zginęło 15 talibów, a 2 żołnierzy odniosło rany. Na froncie Jandola-Sararogha zniszczono 30 domów w wiosce Raghazai, natomiast w Kot Raghazai 50 budynków. Domostwa służyła jako schronienie talibom. W wiosce Zhawar Killi zabezpieczono duże ilości broni. Na linii Shakai-Kaniguram armia spotkała opór w wiosce Narakai. W wyniku wymiany ognia zginęło 15 talibów, a jeden z żołnierzy odniósł rany. na drodze łączącej wioski Sarwek i Siplatoi zabezpieczono 10 min. Na froncie Razmak-Maikn zniszczono 9 ładunków IED w wioskach Pash Ziarat, Wachuba i Kot Band Khel. Armia zniszczyła 30 baz talibów w wiosce Mad Amir Killi. Podczas akcji ucierpiał żołnierz pakistański.

W ostatnich dniach listopada nie dochodziło do istotnych walk z talibami.

1 grudnia armia zabezpieczyła lezącą w sektorze Jandola wioskę Dunai Killi. Oddział wojsk, który wszedł do wioski wcześniej walczył o Jantę. Na froncie Shakai-Kaniguram siły bezpieczeństwa prowadziły operację w kontrolowanych wioskach Asman Manza, Mola Khan Saraj i Kundi Ghar Sar. Na ostatniej linii Razmak-Makin rebelianci wystrzelili 7 rakiet na wioskę Lakki Ghund, 5 rakiet Mana Camp oraz 4 rakiety na Ladha Bridge, leżącą pod miastem Makin. Ataki nie przyniosły ofiar.

2 grudnia rebelianci wystrzelili 8 rakiet na Spin Jammat i Ladha. Agresja talibów spotkała się z odpowiedzią sił bezpieczeństwa, jednak w walkach w sektorze Shakai nikt nie zginął. Na froncie Razmak-Makin, talibowie ostrzelali pozycje żołnierzy z rakiet w wiosce Lakki Ghund. W wyniku odpowiedzi ranny został jeden żołnierzy, podczas wymiany ognia w Qalandar. W trakcie akcji poszukiwania rebeliantów, aresztowano w Pirpatai i Qambar 6 talibów. Tymczasem w wioskach Barshaur, Charbagh i Gagra, 8 bojowników oddało się w ręce pakistańskiego wojska. Tego dnia w Islamabadzie cztery osoby zostały ranne, kiedy zamachowiec-samobójca wysadził się nieopodal siedziby marynarki wojennej Pakistanu.

Obecnie walki są ograniczone do minimum, a armia skupia się na poszukiwaniu talibów na kontrolowanych terenach.

Dotychczas w walkach zginęło 76 żołnierzy oraz ponad 600 talibów.

Raporty z operacji Rah i Nijat

 • Waziristan: raport z obecnej sytuacji operacji Rah i Nijat, 21 listopada 2009
 • Waziristan: ofensywa Rah i Nijat trwa już miesiąc, 16 listopada 2009
 • Waziristan: ponad 500 zabitych talibów w operacji Rah i Nijat, 12 listopada 2009
 • Waziristan: większość miast pod kontrolą sił bezpieczeństwa, 8 listopada 2009
 • Waziristan: armia odbija bastiony talibów, 4 listopada 2009
 • Waziristan: rozpoczęto walki o kluczowe miasta, 1 listopada 2009
 • Pakistan: odwetowy zamach za pakistańską ofensywę pochłonął niemal 100 ofiar, 28 października 2009
 • Waziristan: pakistańska armia zabiła 42 talibów jednego dnia, 27 października 2009
 • Waziristan: po 10. dniach operacji Rah i Nijat 200 zabitych talibów, 26 października 2009
 • Waziristan: ponad 150 zabitych rebeliantów po tygodniu walk, 24 października 2009
 • Pakistan: zamachy terrorystyczne w cieniu wielkiej ofensywy, 23 października 2009
 • Waziristan: armia pakistańska wypiera talibów, 20 października 2009
 • Waziristan: 60 rebeliantów i 5 żołnierzy zabitych po pierwszym dniu walk, 19 października 2009
 • Rusza lądowa ofensywa w Waziristanie, 17 października 2009

Linki zewnętrzne

 • Mapa rejonu walk google.maps
 • Mapa Waziristanu

  Źródła  ta: பாக்கிசுத்தானில் இராவல்பிண்டியில் ஏற்பட்ட குண்டு வெடிப்பில் 35 பேர் பலி

  Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:24:06